Vasseur: Nie zamierzamy w tym roku zmieniać koncepcji bolidu

Zespół ma do niej pewne zastrzeżenia, ale woli skupić się na modelu na sezon 2024.
01.06.2311:39
Nataniel Piórkowski
941wyświetlenia
Embed from Getty Images

Szef Ferrari - Fred Vasseur przyznaje, że jego zespół nie jest do końca zadowolony z obecnej koncepcji bolidu, jednak zaznacza, że zmienianie jej w trakcie sezonu nie byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Po sześciu wyścigach Ferrari ma na koncie tylko jedno miejsce na podium, wywalczone przez Charlesa Leclerca w GP Azerbejdżanu.

Odnosząc się do zmian wprowadzonych w Monako przez Mercedesa, Vasseur dał do zrozumienia, że Scuderia nie ma w planach podobnych, znaczących modyfikacji.

Pojawia się wiele pytań. Pierwsze dotyczy pakietu. Tu nie chodzi tylko o potencjał, sam «pakiet», poprawki… Musimy sprawić, że nasz bolid zacznie pracować w lepszym oknie operacyjnym. Naszym priorytetem nie jest zwiększanie docisku. Potrzebujemy większej konsekwentności. Musimy opanować i jak najlepiej poznać naszą konstrukcję.

Mamy duże pole do poprawy w zakresie osiągów. Kolejne pytanie brzmi, czy musimy zaczynać pracę od podstaw nad naszą grupą czy bolidem.

Powiedziałbym, że tak długo, jak jesteśmy przekonani, iż możemy poprawiać nasz obecny bolid, porzucanie jego koncepcji w trakcie sezonu byłoby wielkim błędem. Musielibyśmy zupełnie zmienić nasze cele.

Jest też kwestia kalendarza. Gdyby dzisiaj zespół uznał, że konieczne jest wprowadzenie nowego bolidu jeszcze w trakcie sezonu 2023, to doszłoby do tego najwcześniej w październiku. Nie sądzę, aby było to najlepsze rozwiązanie w kontekście poprawy naszej formy w średnioterminowej perspektywie.

W tunelu aerodynamicznym trwają już prace nad naszym przyszłorocznym modelem, tak więc ewentualna decyzja o wprowadzeniu kompletnie nowego bolidu w tym sezonie pociągnęłaby za sobą daleko idące konsekwencje.