Gunther Steiner wytoczył proces ekipie Haas

Włoch domaga się wypłaty należnych mu prowizji wizerunkowych.
01.05.2410:54
Mateusz Szymkiewicz
694wyświetlenia
Embed from Getty Images

Gunther Steiner zdecydował się wytoczyć proces Haas F1 Team, domagając się wypłaty należnych prowizji za wykorzystywanie jego wizerunku.

Włoch stał na czele stajni z Kannapolis w latach 2016-2023. Na zakończenie współpracy zdecydował się założyciel ekipy Gene Haas, który nie przedłużył ze Steinerem wygasającej umowy.

Mimo to jak się okazuje, porozumienie obowiązujące w sezonach 2021-2023 obejmowało zapisy o prowizji dla Steinera w związku z wykorzystywaniem jego wizerunku. 59-latek ze względu na brak wypłat należnych mu pieniędzy, zdecydował się na wytoczenie procesu ekipie Haas w sądzie w stanie Karolina Północna.

Z dokumentów sądowych wynika, iż zaległości Haasa z tytułu prowizji sięgają kilku lat. Ponadto Steiner zarzuca amerykańskiej ekipie dalszą sprzedaż gadżetów z jego wizerunkiem poprzez oficjalne kanały, mimo braku formalnej zgody z jego strony.

Haas F1 zdecydował się nie przedłużać umowy o pracę z panem Steinerem. To było jego prawo. Jednak Haas F1 zrobił to, do czego nie ma prawa i odmówił zapłaty panu Steinerowi należnej mu kwoty na mocy jego umowy o pracę. Po latach akceptowania korzyści płynących z reputacji, doświadczenia i głębokich powiązań pana Steinera w sporcie, Haas F1 nie może odmówić panu Steinerowi korzyści, na które zapracował - brzmi część dokumentów sądowych.

Szczegóły dotyczące wysokości prowizji dla Steinera pozostają tajemnicą, jednakże mogą one mieć również związek ze sponsorami, których Włoch osobiście sprowadził do Haasa. W argumentacji 59-latka pojawia się również serial Netflixa „Jazda o życie”, który jego zdaniem, pozwolił ekipie na osiągnięcie wysokich przychodów.

Haas F1 był często prezentowany w serialu, a obecność pana Steinera w programie przyciągała coraz więcej fanów do Haas F1. Ta ekspozycja była niezwykle cenna dla początkującego zespołu wyścigowego, zwłaszcza, że szukał on dodatkowych źródeł przychodów, aby utrzymać się w notorycznie drogim środowisku Formuły 1.

Haas F1 nie ma prawa wykorzystywać nazwiska, wizerunku i podobizny pana Steinera ani wykorzystywać ich w jakiejkolwiek formie medialnej po ustaniu jego zatrudnienia. Haas F1 nie zrekompensował panu Steinerowi nieuprawnionego użycia jego nazwiska, wizerunku i podobizny.