Esteban Ocon opuści Alpine z końcem sezonu 2024

Stajnia z Enstone wystosowała oficjalny komunikat dziękując Francuzowi za współpracę.
03.06.2413:08
Mateusz Szymkiewicz
3192wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zespół Alpine oficjalnie poinformował o zakończeniu współpracy z Estebanem Oconem po tegorocznym sezonie.

Francuz reprezentuje barwy stajni z Enstone od 2020 roku, dołączając do niej jeszcze pod identyfikacją Renault. Kierowca współpracując z zespołem odniósł największe sukcesy w swojej karierze, zgarniając dwa miejsca na podium odpowiednio w sezonach 2020 oraz 2023, a także wygrywając Grand Prix Węgier 2021.

Umowa Ocona z Alpine wygasała z końcem tego roku i jak potwierdzono przed Grand Prix Kanady, podjęto decyzję o nie przedłużaniu jej na sezon 2025. Komunikat zespołu został opublikowany zaledwie tydzień po kontrowersyjnych wydarzeniach z Monako, gdzie 27-latek na pierwszym okrążeniu wyścigu dopuścił się kolizji z partnerem Pierre'em Gasly'm, eliminując siebie z dalszej rywalizacji.

Zrozumiałe jednak, iż decyzja Alpine nie jest pokłosiem wydarzeń z Monte Carlo, lecz podsumowaniem wniosków zebranych na przestrzeni ostatnich miesięcy. Póki co dalsze losy kierowcy nie są jasne, jednakże łączy się go z transferem do Haasa lub Saubera, który od 2026 roku przyjmie identyfikację Audi.

Starty dla tego zespołu w Formule 1 były znaczącym etapem mojego życia - powiedział Esteban Ocon. Od pięciu lat jestem tutaj kierowcą wyścigowym, a cała moja kariera kierowcy wyścigowego rozpoczynała się w Enstone, kiedy byłem nastolatkiem. To miejsce na zawsze pozostanie dla mnie wyjątkowe. Mamy wspaniałe wspólne wspomnienia, ale również nie brakowało tych trudnych momentów. Jestem wdzięczny każdemu w tej ekipie. Już niebawem ogłoszę moje dalsze plany, a w międzyczasie pozostaję skupiony na osiągnięciu maksimum z tym zespołem oraz wykręceniu jak najlepszego wyniku na koniec sezonu.

W pierwszej kolejności chcemy podziękować Estebanowi za jego zaangażowanie na rzecz zespołu w ostatnich pięciu latach - dodał Bruno Famin, szef Alpine F1 Team. W tym okresie wspólnie celebrowaliśmy fantastyczne momenty, jak zwycięstwo w Grand Prix Węgier 2021. Przed nami wciąż szesnaście wyścigów tegorocznego sezonu i mamy jasny cel, czyli ciężka praca, by uzyskać jak najlepszy wynik. Życzymy Estebanowi wszystkiego najlepszego w kolejnym etapie kariery.

Według Autosportu, kierowcą Alpine pozostanie Pierre Gasly, natomiast w gronie kandydatów na jego nowego partnera padają nazwiska Guanyu Zhou, Micka Schumachera oraz Jacka Doohana. Australijczyk, który jest trzecim kierowcą stajni z Enstone, ma wystąpić w pierwszym treningu do Grand Prix Kanady.