Cyril Abiteboul ustąpił ze stanowiska szefa Alpine

Francuz opuszcza również całą Grupę Renault.
11.01.2115:30
Mateusz Szymkiewicz
3348wyświetlenia
Embed from Getty Images

Cyril Abiteboul ustąpił ze stanowiska szefa Alpine F1 Team, opuszczając również całą Grupę Renault.

Francuz był związany z koncernem od 20 lat, natomiast od 2007 roku był obecny w Formule 1. Pierwszą rolą Abiteboula była funkcja menedżera fabrycznej stajni, natomiast po jej wycofaniu został dyrektorem wykonawczym Renault Sport.

Pod koniec sezonu 2012 ekipa Caterham zdecydowała się zatrudnić Abiteboula w roli szefa, którą pełnił do połowy 2014 roku. Po kilkuletnim epizodzie ze stajnią z Leafield, Francuz powrócił do Renault Sport, odpowiadając za dostawy układów napędowych, a także proces przejęcia Lotusa, na bazie którego producent z Viry przywrócił fabryczną stajnię w sezonie 2016.

Po odejściu Frederica Vasseur'a, Abiteboul na początku 2017 roku objął funkcję szefa Renault F1 Team. Do największych sukcesów zespołu pod jego rządami można zaliczyć czwarte miejsce wśród konstruktorów z sezonu 2018, a także trzy finisze na podium z minionej kampanii.

W związku z restrukturyzacją po zmianie identyfikacji ekipy na Alpine, zarząd Renault podjął decyzję o rozstaniu z Cyrilem Abiteboulem. Pierwotnie zakładano, że Francuz awansuje na stanowisko prezesa producenta samochodów sportowych, lecz ostatecznie żegna się on z całą Grupą.

Prezesem Alpine zostanie Laurent Rossi, natomiast z zespołem F1 Alpine łączony jest Davide Brivio. Dotychczasowy szef Suzuki w MotoGP na zostać dyrektorem generalnym ekipy, a stanowisko szefa ma być powierzone Marcinowi Budkowskiemu.

Chciałbym podziękować Grupie Renault za wieloletnie zaufanie, szczególnie w okresie odbudowy zespołu od 2016 roku - powiedział Cyril Abiteboul. Doprowadziliśmy do budowy solidnych fundamentów we Francji i Anglii, strategicznej ewolucji sportu w kierunku bardziej zrównoważonego ekonomicznie modelu, natomiast projekt Alpine nada ekipie nową dynamikę. Chciałbym podziękować Luce de Meo za zaangażowanie mnie w budowę Alpine i życzę powodzenia osobom w nowej strukturze.