Oikarinen: Zmiany w aerodynamice McLarena są uderzające

Ekspert MTV Sport uważa, że modyfikacje redukujące docisk są większe niż się wydaje.
17.02.2111:07
Mateusz Szymkiewicz
2117wyświetlenia


Ekspert fińskiego MTV Sport - Ossi Oikarinen, uważa, że zmiany w aerodynamice bolidu McLarena są uderzające.

Tegoroczne samochody zespołów w teorii będą zeszłorocznymi projektami, w których zmiany są ograniczone do minimum. Część z nich została wymuszona przez modyfikacje przepisów, które mają obniżyć poziom docisku w obawie o wytrzymałość opon Pirelli.

Pierwszym zaprezentowanym bolidem jest McLaren MCL35M, w którym szczególnie zauważalne są zmiany wokół deflektorów oraz tylnej partii podłogi. Podłoga jest znacznie węższa oraz prostsza w porównaniu do zeszłego roku. To uderzające, jak zmiany w przepisach zmieniły jej kształt. Celem było cofnięcie zespołów w rozwoju o rok. Czy ktoś mimo tych zmian był w stanie nadrobić starty? Mam wątpliwości. Braki w przyczepności mechanicznej to także inna kwestia - powiedział Ossi Oikarinen.

Wydaje mi się też, że pozostałe zespoły będą w stanie pójść o krok dalej ze swoimi samochodami niż McLaren. Przeszli na silnik Mercedesa, co jest dobre, ale w tym samym czasie inni producenci nadrobili do nich stratę. McLaren musi nauczyć się nowego silnika. To dla nich duże wyzwanie. Trudno jest sobie wyobrazić ich w walce o mistrzostwa. Mam nadzieję, że wejdą ze swoim bolidem na poziom umożliwiający sięganie po zwycięstwa. Nie będzie to jednak łatwe.