Alfa Romeo wycofa się z Saubera po sezonie 2023

Decyzja producenta jest następstwem planowanej współpracy zespołu z Audi.
26.08.2212:49
Mateusz Szymkiewicz
2510wyświetlenia
Embed from Getty Images

Alfa Romeo potwierdziła, że z końcem sezonu 2023 wycofa swoje zaangażowanie z Saubera.

Włoski producent powrócił do sportu w 2018 roku, pierwotnie jako tytularny sponsor Sauber F1 Team. Mimo to od kolejnego sezonu szwajcarska stajnia stała się fabrycznym zespołem Alfy Romeo, przyjmując jej nazwę oraz rejestrując ją jako konstruktora.

Jak jednak potwierdzono, partnerstwo producenta z Mediolanu z Sauber Motorsport dobiegnie końca po sezonie 2023. Oficjalny komunikat w tej sprawie wystosowała Grupa Stellantis i najprawdopodobniej ma to związek z zamiarem przejęcia stajni z Hinwil przez Audi. Niemiecki koncern potwierdził w piątek wejście do Formuły 1 od 2026 roku z własną jednostką napędową, a także własnym zespołem.

Alfa Romeo informuje, że współpraca z Sauber Motorsport dobiegnie końca po sezonie 2023 - brzmi oficjalny komunikat. Alfa Romeo ogłosiła swój powrót pod koniec 2017 roku w ramach wieloletniego planu. Z kolei w lipcu 2022 roku potwierdzono dalszą współpracę z zespołem w sezonie 2023, biorąc pod uwagę obiecujące wyniki, osiągi oraz wizerunek w pierwszej połowie mistrzostw.

W sezonie 2022 Alfa Romeo zanotuje ekonomiczny oraz przemysłowy zwrot zaangażowania, w związku z czym dojdzie do analizy możliwości i podjęcia decyzji dotyczącej najlepszych długoterminowych rozwiązań w zakresie strategii i pozycjonowania marki.

Póki co nie jest jasne pod jaką nazwą szwajcarski zespół będzie kontynuował rywalizację w Formule 1 w latach 2024-2025.