Komisja F1 zatwierdziła zmiany dotyczące sprintów

Staną się one odrębnym elementem weekendu, z osobną czasówką i zasadami opon.
25.04.2317:53
Nataniel Piórkowski
1672wyświetlenia


Komisja F1 zaakceptowała propozycję zmian w formacie weekendów Grand Prix ze sprintem. Wejdą one w życie jeszcze przed Grand Prix Azerbejdżanu.

Zgodnie z przewidywaniami sprinty staną się odrębnym elementem Grand Prix, z osobną sesją kwalifikacyjną, noszącą nazwę "Sprint Shootout". Będzie ona organizowana w sobotę, w miejsce niepopularnego treningu.

Piątkowy plan dnia nadal zawiera jedną, godzinną sesję treningową, otwierającą zmagania kierowców w Grand Prix. Po regulaminowej przerwie organizowane będą kwalifikacje do głównego wyścigu, który odbywa się w niedzielę.

Czasówka przed sprintem będzie składała się z trzech bloków liczących odpowiednio 12, 10 i 8 minut.

W zakresie ogumienia, podczas kwalifikacji do sprintu kierowcy są zobligowani korzystać z pośredniego ogumienia podczas Q1 i Q2. W finałowej części obowiązkowe będą miękkie opony.

Niezmienne pozostają zasady punktowania sprintu, wprowadzone w 2022 roku. Oczka zaliczane do klasyfikacji generalnej zdobędzie ośmiu najwyżej sklasyfikowanych kierowców.

Doprecyzowano także, że kary przysługujące zawodnikom za zdarzenia z treningu lub kwalifikacji, będą realizowane podczas wyścigu Grand Prix. Z kolei te nałożone za incydenty z czasówki przed sprintem - podczas sprintu a z samego sprintu - podczas niedzielnej rywalizacji.

Kary związane z jednostkami napędowymi mają zastosowanie wyłącznie przy ustalaniu ustawienia na starcie wyścigu Grand Prix.

Oprócz Azerbejdżanu sprinty odbędą się w tym roku w Austrii, Belgii, Katarze, Stanach Zjednoczonych (Austin) oraz Sao Paulo.