FIA dokonała zmian w przepisach dot. przyznawania superlicencji

Na odświeżonych regulacjach może skorzystać junior Mercedesa - Andrea Kimi Antonelli.
14.06.2416:43
Maciej Wróbel
1195wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA potwierdziła wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących przyznawania superlicencji - od teraz o ten dokument będą mogli się ubiegać siedemnastolatkowie.

Wprowadzone przed sezonem 2015 wytyczne dotyczące przyznawania superlicencji stały się jednym z gorących tematów rozmów w padoku w związku z potencjalnym, wcześniejszym awansem Andrei Kimiego Antonellego do F1. Młody Włoch łączony był z wyścigowym fotelem w Williamsie, lecz nie spełniał jednego z podstawowych kryteriów - swoje osiemnaste urodziny będzie obchodził dopiero 25 sierpnia tego roku.

Teraz FIA potwierdziła zaktualizowanie załącznika L Międzynarodowego Kodeksu Sportowego klauzulę mówiącą, iż chociaż minimalny wiek wymagany do rywalizowania w F1 to osiemnaście lat, to niektórym kierowcom może zostać wydane specjalne pozwolenie, także wówczas, gdy ci mają ukończonych dopiero siedemnaście lat. Taką samą zmianę zastosowano również w przypadku superlicencji uprawniającej wyłącznie do występów w piątkowych treningach.

Według wyłącznej uznaniowości FIA, kierowca, który w ostatnim czasie i regularnie demonstrował ponadprzeciętne zdolności oraz dojrzałość w wyścigach bolidów jednomiejscowych, będzie mógł otrzymać superlicencję również w wieku siedemnastu lat - brzmi artykuł 13.1.2.

W związku z wprowadzonymi zmianami zdają się rosnąć szanse Andrei Kimiego Antonellego na - przynajmniej - występy w piątkowych treningach Formuły 1 jeszcze przed letnią przerwą. Wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że Włoch mógłby zastąpić Logana Sargeanta już od momentu otrzymania superlicencji, lecz szef Williamsa, James Vowles, zaprzeczył tym spekulacjom.

Obecnie Antonelli rywalizuje w Formule 2 jako kierowca Premy. Po pięciu rozegranych rundach plasuje się na szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej ze stratą 32 oczek do prowadzącego w mistrzostwach Paula Arona.