Hembery: Pirelli jest w stanie poprawić tempo bolidów o 4 sekundy

Zdaniem Brytyjczyka F1 wcale nie potrzebuje wielkich zmian zakresie pakietów aero.
22.11.1512:30
Nataniel Piórkowski
1550wyświetlenia


Paul Hembery zasugerował, że w perspektywie sezonu 2017, Pirelli może zaoferować tańsze rozwiązanie zmierzające do znaczącej, bo około czterosekundowej poprawy tempa bolidów F1.

Chociaż kilka miesięcy temu Grupa Strategiczna zaakceptowała plany mówiące o redukcji czasów o około 5-6 sekund na okrążeniu, zespoły nadal nie podjęły wiążących decyzji w kwestii metod dojścia do takiego poziomu osiągów. Z uwagi na ograniczone możliwości testowe Hembery zasugerował jednak, że poprawa tempa może zostać osiągnięta wyłącznie dzięki zmianom poczynionym w zakresie ogumienia, z pominięciem wprowadzania dużych modyfikacji w projektach samochodów.

Jeśli chcecie poprawić tempo, jesteśmy w stanie do tego doprowadzić. Tylko poprzez zmianę rozmiarów opon zyskamy prawdopodobnie dwie sekundy. Następnie, jeśli uda wam się stworzyć dobry program testowy - możliwe, że odnoszący się wyłącznie do ogumienia - to przy naturalnej ewolucji obecnych bolidów zaowocuje to poprawą o cztery sekundy - powiedział Hembery.

Zespoły nie musiałyby robić nic więcej. Byłoby znacznie tajniej, jeśli stajnie zdecydowały się nam pomóc, a nie całkowicie przeprojektowywać swoje bolidy. Być może o czymś zapominam, ale jeśli propozycje zmian miały dotyczyć samej poprawy osiągów, to jak już powiedziałem, jesteśmy w stanie do niej doprowadzić. Prawdopodobnie wtedy pojawiłaby się możliwość wprowadzenia mieszanek, których praca mogłaby pójść w sugerowanym przez niektórych kierunku maksymalnego naciskania przez około 15 okrążeń, po czym tempo ulegałoby drastycznemu obniżeniu i wymagana byłaby zmiana ogumienia.

KOMENTARZE

2
macieiii
23.11.2015 12:57
niech jeżdżą o 20 s szybciej. Potrzebujemy zdrowej rywalizacji a nie pompowania z jednej czy drugiej strony sztucznie osiągów. Chcemy przejmować się oponami przez 10 okrążeń a nie wyjeżdżać na 15 i robić małe wyścigi. DRS znieść w końcu. Będziemy w środku mieli ciekawe po kwalifikacjach. Teraz kara ostatniego miejsca nie przeszkadza zdobywać punktów.
Kamikadze2000
22.11.2015 05:21
Kończ waść, wstydu oszczedź, chciałoby sie powiedzieć... ;)