Składy zespołów na testy w Abu Zabi

Już we wtorek dojdzie do debiutu kilku kierowców w nowych ekipach.
21.11.2213:54
Nataniel Piórkowski
2570wyświetlenia


We wtorek zespoły Formuły 1 wezmą udział w ostatniej sesji testowej zaplanowanej na 2022 rok.

Jednodniowe zajęcia odbędą się na torze Yas Marina, który w weekend gościł finałową eliminację sezonu. Aleja serwisowa będzie otwarta od godziny 9:00 do 18:00 czasu lokalnego (06:00-15:00 czasu polskiego).

Każdy z zespołów będzie korzystał z dwóch bolidów. Pierwszy będzie prowadzony przez kierowcę z superlicencją, którego celem będzie praca nad ogumieniem. Drugi przeznaczony będzie dla zawodników z niskim doświadczeniem, mającym na koncie nie więcej niż dwa starty w Grand Prix.

Wtorkowe testy mają istotne znaczenie z kilku względów - przede wszystkim zapewnią możliwość pracy z oponami, które będą używane w przyszłorocznej kampanii. Stajnie dostaną do dyspozycji sześć mieszanek, w tym C0 i zmodyfikowaną C1.

W trakcie dziewięciogodzinnej sesji w nowych ekipach zadebiutują kierowcy, którzy zmieniają barwy przed nadchodzącym sezonem - w gronie tym znajdują się Fernando Alonso, Oscar Piastri, Pierre Gasly, Nyck de Vries oraz Nico Hulkenberg.

Zawodnicy otrzymają możliwość zapoznania się z procedurami i systemami, proponując poprawki, które będą mogły zostać uwzględnione w przygotowaniach do nadchodzących mistrzostw świata. Mowa tu o zlokalizowaniu przycisków na kierownicy, doborze zagłówków i podobnych kwestiach.

Z kolei młodzi lub mniej doświadczeni kierowcy dostaną kolejną szansę do przejazdów bolidami F1 obecnej generacji. Jednym z takich zawodników jest Logan Sargeant - protegowany Williamsa, który w niedzielę zapewnił sobie superlicencję. Ogłoszenie umowy Amerykanina na starty ze stajnią z Grove jest już tylko formalnością.

Składy zespołów na testy w Abu Zabi
Zespół/silnikKierowca 1Kierowca 2
Red Bull
(Honda)
Sergio Perez/Max VerstappenLiam Lawson
Ferrari
(Ferrari)
Charles Leclerc/Carlos SainzRobert Szwarcman
Mercedes
(Mercedes)
George Russell/Lewis HamiltonFrederik Vesti
Alpine
(Renault)
Pierre GaslyJack Doohan
McLaren
(Mercedes)
Lando NorrisOscar Piastri
Alfa Romeo
(Ferrari)
Valtteri BottasTheo Pourchaire
Aston Martin
(Mercedes)
Fernando Alonso/Lance StrollFelipe Drugovich
Haas
(Ferrari)
Nico HulkenbergPietro Fittipaldi
AlphaTauri
(Honda)
Yuki TsunodaNyck de Vries
Williams
(Mercedes)
Alex AlbonLogan Sargeant