Haas ukarany: Magnussen spada na dziesiąte miejsce

Sędziowie nie podejmą z kolei żadnych działań w sprawie Albona i Red Bulla.
19.07.2020:22
Nataniel Piórkowski
3108wyświetlenia


Kevin Magnussen i Romain Grosjean zostali ukarani za złamanie przepisów, zakazujących przekazywania pomocy kierowcom.

Do incydentu doszło podczas okrążenia rozgrzewkowego

Po dokładnym zbadaniu sprawy, sędziowie uznali, że podczas okrążenie formującego zespół wydał kierowcom instrukcję zjazdu do boksów. Ekipa nie była w stanie udowodnić, iż polecenie to można było zaliczyć do wyjątków ujętych w paragrafie A dyrektywy technicznej o sygnaturze 011-17.

Z tego względu sędziowie uznali, iż analizowany przypadek stanowi złamanie artykułu 27.1 regulaminu sportowego F1, który mówi o tym, iż kierowca powinien prowadzić bolid sam i bez pomocy.

Do wyników wyścigu Magnussena i Grosjeana doliczono po dziesięć sekund. W rezultacie Duńczyk spadł z dziewiątego na dziesiąte miejsce - za Carlosa Sainza. Grosjean, początkowo sklasyfikowany na piętnastej pozycji, w końcowych wynikach zajął szesnastą lokatę, za Kimim Raikkonenem.

Albon uniknął kary

Sędziowie wydali także orzeczenie w sprawie przypadku osuszania przez Red Bulla pola startowego Alexa Albona. W tej sprawie nie zdecydowano się na podjęcie żadnych działań.

Sędziowie przeanalizowali materiał wideo i uznali, że uczestnik mistrzostw (Red Bull) nie próbował wpływać na przyczepność nawierzchni toru.