FIA nie przyzna Hercie superlicencji na sezon 2023

Wszystko wskazuje na to, że Gasly pozostanie kierowcą AlphaTauri.
11.09.2209:29
Mateusz Szymkiewicz
2420wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA nie przyzna Coltonowi Hercie superlicencji na sezon 2023, rezygnując ze skorzystania z prawa „siły wyższej”.

Amerykanin porozumiał się z zespołem AlphaTauri w sprawie startów w Formule 1 od przyszłorocznych mistrzostw. Problemem była jednak zbyt mała liczba punktów do superlicencji za wyniki osiągnięte w innych seriach.

Rozmowy z FIA w imieniu 22-latka podjęła stajnia z Faenzy oraz opiekun Red Bull Junior Team - Helmut Marko. Federacja mogła przyznać Hercie warunkowe uprawnienia lub zupełnie inaczej podliczyć jego wicemistrzowski sezon w IndyLights, za który otrzymał połowę punktów w związku ze zbyt małą liczbą uczestników.

Wszystko wskazuje na to, że nie otrzymam wyjątku - powiedział Colton Herta podczas finału sezonu IndyCar na Laguna Seca. Inna kwestia, to że nie wiem czy chciałbym, aby to wszystko zostało rozwiązane w taki sposób. Rozumiem argumenty obu stron. Właściwie oczekują, by kierowcy rywalizowali w niższych seriach zgodnie z drabinką. Tak małą liczbę punktów za IndyCar odczytuję jako brak szacunku. Mimo to jak już mówiłem, rozumiem argumenty każdej ze stron.

Rzecznik FIA potwierdził, że Mohammed bin Sulayem nie planuje osobistej interwencji w sprawie superlicencji dla Coltona Herty. Prezes Federacji wprowadził niezawodny mechanizm, którego zasad zamierza przestrzegać.

Szef AlphaTauri - Franz Tost, zadeklarował już, że nie będąc w stanie zatrudnić Coltona Hertę pozostawi w swoim zespole Pierre'a Gasly. Francuz miał już ustalić warunki transferu do Alpine, które w tej sytuacji jest zmuszone do dalszych poszukiwań partnera dla Estebana Ocona.

Tymczasowym rozwiązaniem na sezon 2023 może być junior stajni z Enstone - Jack Doohan. 19-latek na trzy wyścigi przed końcem sezonu Formuły 2 zajmuje czwarte miejsce w tabeli, mając realne szanse na najniższy stopień podium. Moja przyszłość? Rozmowy o posadzie w Formule 1 motywują mnie, ale koncentruję się tylko na F2. Porozmawiamy pod koniec roku, czy ktoś w F1 rzeczywiście jest mną zainteresowany - powiedział syn pięciokrotnego mistrza MotoGP.