WRC: Latvala wraca na prowadzenie w Rajdzie Szwecji

Neuville uszkodził koło swego samochodu na ostatnim sobotnim odcinku specjalnym.
11.02.1718:46
Nataniel Piórkowski
1191wyświetlenia


Jari-Matti Latvala powrócił na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Rajdu Szwecji, po tym jak Thierry Neuville, urwał koło swego samochodu na ostatnim sobotnim odcinku specjalnym.

Przez cały dzień Belg konsekwentnie budował przewagę nad swymi najgroźniejszymi rywalami. Przed ostatnią próbą drugiego pełnego dnia rywalizacji kierowca Hyundaia dysponował blisko 45-sekudnowym buforem bezpieczeństwa, dzielącym go od drugiego w tabeli Latvali (Toyota).

W trakcie przejazdu superoesu na arenie w Karlstad Neuville wypadł z trasy i uszkodził układ kierowniczy swego samochodu. Nieco później ekipa Hyundaia poinformowała także, iż w wyniku incydentu urwane zostało jedno z kół i20 Coupe WRC. Belg nie był w stanie dojechać do mety, co zapewniło Latvali powrót na pierwszą pozycję. To drugi w tym roku pechowy występ Neuville'a - w trakcie Rajdu Monte Carlo lider koreańskiego zespołu, dysponując 51-sekundową przewagą nad resztą stawki, stracił szansę na zwycięstwo w wyniku uszkodzenia zawieszenia na ostatnim sobotnim oesie.

Na drugą pozycję przesunął się Ott Tanak, który przed trzema niedzielnymi próbami traci do Latvali zaledwie 3,8s. Estończyk w doskonałym stylu rozpoczął przedostatni dzień rajdu, odnosząc popisowe zwycięstwa na trzech pierwszych próbach. Dalej, ze stratą kolejnych dwunastu sekund, plasuje się Sebastien Ogier. Za Francuzem sobotnie zmagania zakończyli Dani Sordo i Craig Breen.

Kolejnymi zawodnikami w klasyfikacji są Elfyn Evans oraz Hayden Paddon. Ósma pozycja należy do Stephane'a Lafebvre'a, a dziewiąta do pewnego lidera w WRC2 - Pontusa Tidemanda. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot zajmują dziesiątą pozycję w swojej klasie, wyprzedzając wyłącznie Aleksjeja Łukjaniuka.

W sobotę, po raz pierwszy w sezonie 2017, organizatorzy Rajdu w porozumieniu z przedstawicielami Międzynarodowej Federacji Samochodowej zadecydowali o odwołaniu odcinka specjalnego ze względu na obawy o bezpieczeństwo. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa, po przeanalizowaniu średnich prędkości odnotowywanych przez samochody na dziewiątym odcinku specjalnym, realizując rekomendacje FIA, podjęto decyzję o odwołaniu oesu numer dwanaście - stwierdzili w komunikacie organizatorzy imprezy. Warto nadmienić, że w trakcie pierwszego przejazdu liczącej ponad 30 kilometrów próby Knon, najszybszy z kierowców, Tanak, pokonał trasę ze średnią prędkością 104,6km/h.

Wyniki po trzecim dniu Rajdu Szwecji


KOMENTARZE

4
Kamikadze2000
11.02.2017 08:11
To właśnie odróżnia Sebastienów od reszty świata... niczym, cyborgi, do szpiku kości, są bezbłędni... a przynajmniej robią ich najmniej, zwłaszcza w decydujących momentach.
Masio
11.02.2017 07:19
@SkC Błagam, nie kracz.
SkC
11.02.2017 06:55
Jak zwykle cichy Ogier może znów znaleść się na czele...
Masio
11.02.2017 06:53
Tak właśnie czułem, że Neuville znowu popełni błąd, tak jak w Monte Carlo... Za dużo błędów.