F1 zaprezentowała pełnowymiarowy model bolidu na sezon 2022

Władze sportu pokładają olbrzymie nadzieje w radykalnych rozwiązaniach aerodynamicznych.
15.07.2119:46
Nataniel Piórkowski
4463wyświetlenia


Formuła 1 zaprezentowała pełnowymiarowy model bolidu zgodnego z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od 2022 roku.

Ceremonia miała miejsce w czwartek po południu na prostej startowej toru Silverstone. Bolid został zbudowany, aby pokazać fanom, jak będzie prezentować się nowa generacja konstrukcji królowej sportów motorowych.

Jedną z kluczowych zmian rzucających się w oczy są większe opony oraz osłony znajdujące się na obręczach kół. uwagę przyciąga także zupełnie nowa forma przedniego oraz tylnego skrzydła, agresywnie wyprofilowane sekcje boczne oraz duże wloty powietrza mające maksymalizować działanie efektu przypowierzchniowego.

Dyrektor do spraw sportowych F1 - Ross Brawn, stwierdził: Mogłoby się wydawać, że minęło już wiele czasu odkąd FIA oficjalnie przedstawiła przepisy dotyczące przyszłości sportu, ale po rocznym opóźnieniu spowodowanym pandemią, do 2022 roku pozostaje już tylko 170 dni. Wkrótce ujrzymy, jak nowa generacja bolidów F1 wyrusza na tor.

Czujemy ogromne podekscytowanie i chociaż sezon 2021 zapewnia nam wspaniałą walkę, to jednak w trakcie wyścigu kierowcy mają problemy z bliską jazdą obok siebie. Przepisy na sezon 2022 rozwiążą ten problem i stworzą okazję do znacznie bardziej zaciętych pojedynków oraz ścigania koło w koło.

Połączenie nowych przepisów aerodynamicznych z regulacjami finansowymi stawiającymi limity budżetowe, stworzy warunki do bardziej zrównoważonych mistrzostw oraz redukcji różnic pomiędzy poszczególnymi teamami.

Model przedstawiony na Silverstone jest łudząco podobny do tego, który testowany był w symulatorze po raz pierwszy w 2019 roku.

Należy jednak oczekiwać, że wygląd rzeczywistych bolidów na nowy sezon będzie znacznie różnił się od pokazowej konstrukcji. Zespoły z całą pewnością będą chciały maksymalnie wykorzystać możliwości jakie dają przepisy, dążąc do najwyższej optymalizacji osiągów.