Christian Horner przedłużył kontrakt z Red Bull Racing

Brytyjczyk pozostanie szefem zespołu przynajmniej do 2026 roku.
22.12.2118:58
Maciej Wróbel
2224wyświetlenia
Embed from Getty Images

Christian Horner złożył swój podpis pod nowym kontraktem z Red Bullem, na mocy którego pozostanie on szefem zespołu co najmniej do roku 2026.

48-latek jest szefem zespołu Red Bulla od samego jego utworzenia w 2005 roku, kiedy to austriacki gigant zdecydował się przejąć ekipę Jaguara. Pod wodzą Hornera stajnia z Milton Keynes zdołała wywalczyć pięć tytułów mistrzowskich wśród kierowców oraz cztery wśród konstruktorów. Łącznie kierowcy Red Bulla odnieśli również 75 zwycięstw i 73-krotnie zdobywali pole positions.

Najnowszy tytuł do kolekcji Red Bulla dorzucił Max Verstappen, który po emocjonującej batalii z Lewisem Hamiltonem w sezonie 2021 przerwał jego czteroletnią dominację. Holender po zwycięstwie w Abu Zabi stwierdził, że chciałby pozostać w Red Bullu na kolejne 10 czy 15 lat, na co odpowiedział Helmut Marko, który wyraził chęć rozpoczęcia rozmów z przedstawicielami kierowcy ws. wcześniejszego przedłużenia umowy.

Podczas ostatniego, wspólnego wywiadu Helmuta Marko i Maxa Verstappena udzielonego telewizji Servus TV ten pierwszy ujawnił, że swoją przyszłość w Red Bullu zabezpieczył już jej szef - Christian Horner. Brytyjczyk przedłużył swoją umowę z austriacką stajnią i pozostanie z nią przynajmniej do 2026 roku, czyli do momentu wejścia nowej generacji jednostek napędowych.

Christian jest szefem zespołu, znajduje się w centrum wydarzeń, natomiast ja pracuję raczej w tle - powiedział Marko. Dobrze jednak koordynujemy działania, wyznaczamy kierunek zespołowi i personelowi. W sprawach politycznych zazwyczaj znajdujemy wspólny język i wierzę, że nasz sukces dowodzi, że mamy rację.

Na początku Dietrich Mateschitz zapytał: «Jaki Christian?», ponieważ Christian nie miał żadnego doświadczenia w Formule 1. Znałem go jednak z Formuły 3000 i innych serii juniorskich i wiedziałem o jego umiejętnościach i ambicjach. Przerodziło się to w coś wspaniałego. Jest charyzmatycznym szefem, który - swoją drogą - był w trakcie przedłużania swojego kontraktu nawet przed tobą [Te słowa Marko kieruje w stronę siedzącego obok Verstappena].

W całym zespole, a już na pewno na kluczowych stanowiskach, chcemy zachować stabilność w nadchodzących, przejściowych latach, kiedy to w życie wejdą nowe przepisy odnośnie silników i podwozia. Chcemy wówczas dysponować solidnym, zgranym zespołem

Kolejną kluczową umową do przedłużenia w zespole jest ta, którą dysponuje Max Verstappen. Obecny kontrakt Holendra wygasa wraz z końcem sezonu 2023. Marko zapytany o komentarze świeżo upieczonego mistrza świata mówiące o chęci pozostania na kolejnych kilkanaście lat w Red Bullu odparł: Jego słowa nie dotarły jeszcze do jego własnych menedżerów. W tej chwili rozmawiamy na ten temat.

Sam Verstappen ponownie podkreślił swoje przywiązanie do ekipy, mówiąc: Jestem bardzo szczęśliwy tu gdzie jestem i mam nadzieję, że możemy to razem robić dalej przez następne 10 czy 15 lat. Jednocześnie 24-latek dał jasno do zrozumienia, iż nie interesuje go fakt, że kontrakt Lewisa Hamiltona z Mercedesem również wygasa pod koniec 2023 roku - Zupełnie nie interesuje mnie to, co dzieje się po tamtej stronie.