A1GP: Doornbos wygrał sprint w Portugalii

Holender już na starcie wyprzedził startującego z pole position Vitantonio Liuzziego
12.04.0913:53
Marek Roczniak
3368wyświetlenia

Robert Doornbos odniósł pewne zwycięstwo w sprincie A1GP na portugalskim torze Algarve. Kierowca Team Netherlands już na starcie wyprzedził startującego z pole position Vitantonio Liuzziego (Team Italy) i szybko wypracował sobie bezpieczną przewagę, by potem spokojnie dojechać już do mety.

Liuzzi nie był w stanie utrzymać swojego świetnego tempa z kwalifikacji do sprintu, kiedy to był szybszy od Doornbosa o blisko pół sekundy i w pierwszym z dwóch dzisiejszych wyścigów uległ także Adamowi Carrolowi (Team Ireland) oraz Filipe Albuquerque (Team Portugal), którzy przeskoczyli go podczas rundy postojów. Tym samym kierowca testowy Force India finiszował tuż za podium.

Kolejne dwa miejsca zajęli Clivio Piccione (Team Monaco) i Narain Karthikeyan (Team India). Obaj kierowcy startowali z końca pierwszej dziesiątki, a więc w wyścigu udało im się zyskać po kilka pozycji. Tuż za nimi na siódmej pozycji sklasyfikowany został Felipe Guimaraes z ekipy Brazylii, który spowodował dość dziwny wypadek, kiedy to podczas dublowania Adriana Zaugga zupełnie źle ocenił sytuację i wpadł na bolid ekipy RPA. W powodu tej kraksy wyścig został nieco skrócony.

Neel Jani z prowadzącej przed tym wyścigiem w mistrzostwach ekipy Szwajcarii, po starcie z końca stawki zdołał wspiąć się aż na ósmą pozycję, jednak okazało się, że swój obowiązkowy postój wykonał w niedozwolonym momencie (poza tzw. pit-window). Otrzymał za to karę postoju w boksach, ale nie zdążył jej wykonać ze względu na przerwanie wyścigu. W efekcie doliczono mu karę czasową do końcowego wyniku i Szwajcar został ostateczne sklasyfikowany na 15 pozycji. Tak czy inaczej nawet jeden punkt nie wystarczyłby Szwajcarii do utrzymania prowadzenia i obecnie liderem jest ponownie Irlandia.

Źródło: Autosport.com
P.Kierowca (Nr)Nar.SamochódOkr.Czas/strataPkt.
16Ho-Pin Tung (-)Powered by Ferrari11+0:50,655
17Adrian Zaugg (-)Powered by Ferrari9+2 okr.
Niesklasyfikowani
18Daniel Morad (-)Powered by Ferrari1
19Andre Lotterer (-)Powered by Ferrari0
20Earl Bamber (-)Powered by Ferrari0
Pole position: Vitantonio Liuzzi - 1:30,875 Najszybsze okrażenie: Adam Carroll - 1:31,404 na 8 okrążeniu (+1 pkt.)