Francja pierwszym mistrzem A1 Grand Prix

Reprezentanci Francji zdobyli puchar "The World Cup of Motorsport"
25.03.0610:19
Mariusz Karolak
1344wyświetlenia

Reprezentanci Francji zdobyli puchar "The World Cup of Motorsport" wygrywając pierwszą edycję serii A1 Grand Prix. Przedostatnia runda mistrzostw odbyła się 19 marca na torze Laguna Seca w Kalifornii (Stany Zjednoczone).

Tam też Nicolas Lapierre zajął drugie miejsce w wyścigu sprinterskim, co dało zespołowi Francji 9 punktów. To wystarczyło do wywalczenia tytułu mistrzowskiego. Jedyna ekipa, która była w stanie odebrać tytuł Francuzom, zespół A1 Team Switzerland, nie zdołał w tej rundzie wywalczyć żadnego punktu.

W drugim wyścigu Nicolas Lapierre miał problemy ze skrzynią biegów i nie dojechał do mety. "Przybyliśmy tu aby wygrać mistrzostwo. I dokonaliśmy tego" - powiedział później Lapierre po drugim wyścigu. "Szkoda, że nie byliśmy w stanie wygrać drugiego wyścigu. Ale nie możemy narzekać, gdyż jest to pierwsza awaria samochodu w 20 wyścigach".

Jean-Paul Driot, szef zespołu A1 Team France, również nie krył satysfakcji: "Naszym celem było wywalczenie tytułu mistrzowskiego, co stało się faktem w czasie pierwszego wyścigu w Laguna Seca. Na pewno jestem nieco rozczarowany, że nie udało nam się wygrać drugiego wyścigu, szczególnie że do mety brakowało nam tylko 3 okrążenia. Ale jeśli miało to się stać, to lepiej po zwycięstwie w całym cyklu niż przedtem".

Jak dotąd debiutująca serię A1 Grand Prix - The World Cup of Motorsport zdominowali niemal całkowicie Francuzi. Ekipa A1 Team France w składzie Nicolas Lapierre i Alexandre Prémat zgarnęła 13 zwycięstw, 15 miejsc na podium i 18 razy finiszowała na punktowanych miejscach. A1 Team France jest jednym z 25 zespołów narodowych uczestniczących w tej nowej serii. Do końca sezonu pozostała juz tylko runda na torze Shanghai w Chinach (2 kwietnia). Francuzi mają 163 punkty wobec 121 Szwajcarów i 73 Brytyjczyków. Na chwilę obecną sklasyfikowane są 22 kraje. Ostatni, Pakistan ma 4 punkty.

Seria A1 GP podbija systematycznie cały świat. Dotychczasowe wyścigi oglądało średnio ponad 8 milionów widzów, a wyścigi były transmitowane przez telewizje w ponad 120 krajach na świecie.

Nicolas Lapierre i Alexandre Prémat ciągle liczą na angaż do Formuły 1 lub GP2. Lapierre zadeklarował niedawno, że jest gotowy do dalszej rywalizacji w nowym sezonie również w A1GP.

Źródło: A1GP.com, A1GPRacing.net, SpeedSportMag.de