Carey: Honda opuszcza Formułę 1 ze względów finansowych

Amerykanin deklaruje jednak, że nowi producenci są zainteresowani kolejną generacją silników.
09.11.2009:07
Mateusz Szymkiewicz
1212wyświetlenia
Embed from Getty Images

Dyrektor generalny Formuły 1 - Chase Carey, potwierdził, że Honda zdecydowała się wycofać z serii ze względów finansowych.

Na początku października japoński producent ogłosił, że po sezonie 2021 wygasi swój program w F1, kończąc tym samym współpracę z Red Bullem oraz AlphaTauri. W oficjalnym komunikacie Honda potwierdziła, że zasoby związane z serią Grand Prix zostaną przeniesione na dział samochodów drogowych, które mają być w pełni elektryczne do 2050 roku.

Wydaje mi się, że decyzja została głównie podjęta przez wyzwania ekonomiczne, którym musi stawić czoła Grupa Hondy. Moim zdaniem to był ich główny problem - powiedział Chase Carey dla gazety Marca. Nie ma wątpliwości, że kwestie związane z finansowaniem silnika Formuły 1 muszą być wzięte pod uwagę. Mimo to Honda odczuwała coraz większą presję od strony ekonomicznej i podjęcie pewnych decyzji było konieczne.

Amerykanin potwierdza jednak, że nowa formuła silnikowa szykowana na 2026 rok budzi zainteresowanie nowych producentów. Dostrzegamy większe zainteresowanie kolejną generacją jednostek, zarówno wewnątrz Formuły 1 jak i poza nią. Otrzymujemy coraz większe wsparcie, nie tylko od aktualnie zaangażowanych producentów, ale także od tych, którzy są w tej chwili poza sportem.