Mercedes zrezygnował z apelacji od decyzji sędziów z Abu Zabi

Zespół podkreślił, że jest zaangażowany w dialog z FIA w sprawie dopracowania przepisów.
16.12.2111:10
Nataniel Piórkowski
2443wyświetlenia


Mercedes nie złoży apelacji od decyzji sędziów w sprawie oddalenia protestu złożonego podczas GP Abu Zabi.

Max Verstappen zdobył tytuł mistrza świata po kontrowersyjnym restarcie, w trakcie którego wyprzedził Lewisa Hamiltona z Mercedesa.

Po wyścigu niemiecka stajnia złożyła dwa protesty. Pierwszy w sprawie domniemanego wyprzedzenia Hamiltona przez Verstappena w trakcie neutralizacji, został odrzucony przez sędziów.

Drugi, dotyczący procedury restartu, także nie zyskał akceptacji oficjeli organu zarządzającego. W jego przypadku jednak władze Mercedesa wniosły do FIA wniosek informujący o chęci złożenia apelacji.

Zgodnie z przepisami team z Brackley miał 96 godzin na podjęcie decyzji o wniesieniu formalnego odwołania. W czwartek przed południem mistrzowie świata wydali specjalny komunikat, w którym poinformowali o tym, iż dla dobra sportu rezygnują z apelacji i stawiają na dialog z FIA w sprawie dopracowania przepisów.

W efekcie decyzji Mercedesa Verstappen może być teraz formalnie uznawany za mistrza świata. Holender odbierze trofeum dla najlepszego kierowcy sezonu podczas wieczornej gali FIA w Paryżu.

Oświadczenie Mercedesa
Droga Społeczności Formuły 1 i Fani,

Opuściliśmy Abu Zabi niedowierzając w to, czego byliśmy świadkami. Oczywiście, przegrana w wyścigu jest częścią gry, ale gdy tracisz wiarę w wyścigi, mówimy już o czymś zupełnie innym.

Wspólnie z Lewisem dokładnie zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób zareagować na wydarzenia, do których doszło podczas finału sezonu Formuły 1. Od zawsze kierujemy się miłością do tego sportu i uważamy, że każda rywalizacja powinna zostać rozstrzygnięta na podstawie zasług. W niedzielnym wyścigu wiele osób - w tym także my - czuło, że to w jaki sposób potoczyły się wydarzenia, nie było właściwe.

Powodem oprotestowania przez nas klasyfikacji wyścigu było to, iż przepisy dotyczące samochodu bezpieczeństwa zostały zastosowane w zupełnie nowy sposób, który wpłynął na wynik wyścigu. Lewis jechał na prowadzeniu i był w tamtym czasie na dobrej drodze do zdobycia mistrzostwa świata.

Złożyliśmy apelację w interesie sportowej uczciwości i od tego czasu prowadzimy konstruktywny dialog z FIA i Formułą 1, aby wypracować jasne zasady na przyszłość, które będą znane wszystkim kierowcom i egzekwowane przez organ zarządzający. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję FIA o powołaniu komisji do spraw dokładnej analizy tego, co wydarzyło się w Abu Zabi. Jej prace mają doprowadzić do poprawy konsekwentności przepisów, zarządzania i podejmowania decyzji w Formule 1. Cieszymy się także, że zaproszone zostały do niej zespoły i kierowcy.

Mercedes-AMG Petronas będzie aktywnie współpracował z komisją, aby zbudować lepszą Formułę 1 - dla każdego zespołu i każdego kibica, który kocha ten sport tak samo jak my. Uznajemy odpowiedzialność FIA za ten proces i niniejszym wycofujemy naszą apelację.

Max Verstappen i Red Bull - chcielibyśmy wyrazić nasz szczery podziw dla waszych osiągnięć w tym sezonie. Sprawiliście, że walka o tytuł mistrzowski F1 była naprawdę epicka. Max, gratulujemy Tobie i całemu Twojemu zespołowi. Nie możemy się już doczekać rywalizacji na torze w przyszłym sezonie.

Na koniec, mimo tego, że mistrzostwa kierowców nie zakończyły się tak, jak oczekiwaliśmy, nie moglibyśmy być bardziej dumni z naszego zespołu.

Lewis - jesteś najlepszym kierowcą w historii Formuły 1 i dawałeś z siebie wszystko na każdym okrążeniu tego niesamowitego sezonu. Jesteś bezbłędnym sportowcem na torze jak i poza nim. Podziwiamy Cię, jako czystego konkurenta i wzór do naśladowania dla milionów ludzi na całym świecie.

Valtteri, byłeś tak ważną częścią naszego zespołu, zapewniając nam w ciągu pięciu sezonów pięć tytułów mistrzowskich dla konstruktorów. Dziękujemy Ci za niezwykły wkład w naszą historię w sportach motorowych. Kittos, Valtteri.

W końcu, do wszystkich utalentowanych i pełnych pasji kobiet i mężczyzn z zespołu Mercedes-AMG Petronas w Brackley i dywizji High Performance Powertrains w Brixworth - napisaliście historyczny rozdział w historii Srebrnych Strzał, zdobywając ósme mistrzostwo świata z rzędu. To bezprecedensowe osiągnięcie. W prostych słowach: to wspaniałe. I Wy jesteście wspaniali
.