Marko: Gasly nie ma lepszej alternatywy od AlphaTauri

Dyrektor sportowy Red Bulla przyznał, że Francuz musi poczekać na ewentualny awans.
07.06.2217:25
Łukasz Godula
902wyświetlenia

Helmut Marko uważa, że Perre Gasly nie ma obecnie lepszej alternatywy od pozostania w Alpha Tauri po tym jak Red Bull przedłużył kontrakt z Sergio Perezem.

Zwycięzca jednego wyścigu, Gasly posiada umowę z Alpha Tauri do końca 2023 roku i przyznał wcześniej w tym roku, że ten sezon jest jego ostatnią szansą na pokazanie, iż zasługuje na powrót do Red Bulla.

Od powrotu do Alpha Tauri Gasly znacznie dojrzał jako kierowca i z powodzeniem przewodzi ekipie z Faenzy. Wraz z zespołem zwyciężył podczas Grand Prix Włoch w 2021 roku, jak również zaliczył wizyty na podium w GP Brazylii 2019 oraz GP Azerbejdżanu 2021.

Po zwycięstwie Pereza w Monako w zeszłym tygodniu, Red Bull ogłosił przedłużenie kontraktu z Meksykaninem o kolejne dwa lata. Ta decyzja oznacza, że Gasly nie ma szans na powrót do Red Bulla po wygaśnięciu obecnej umowy. Jednak Marko uważa, że nawet gdyby Red Bull zwolnił z kontraktu Francuza przed jego końcem, to ten nie znajdzie obecnie lepszego fotela w stawce.

Przed podpisaniem kontraktu z Perezem oczywiście rozmawiałem z Gaslym, wyjaśniłem sytuację i tak, musimy zobaczyć co się z nim stanie po 2023 roku - powiedział Marko w wywiadzie dla niemieckich mediów.

Zapytany czy Red Bull zechce wypuścić wcześniej Gasly'ego, Marko odpowiedział: A jaką miałby mieć alternatywę? Nie wydaje mi się, by były dla niego jakieś alternatywy na chwilę obecną znacznie lepsze od Alpha Tauri.

Marko powiedział, że najprawdopodobniej zatrzymają w składzie na pszyły rok zarówno Gasly'ego, jak i Yuki Tsunodę. Będą więc musieli poczekać nieco dłużej na potencjalny awans.

Bezpiecznie można założyć, że zatrzymamy obecnych kierowców - dodał Marko. Jednak pamiętajmy, że ciągle z nami jest koronawirus, więc musimy mięć zmienników. Mam nadzieję, że nikt się nie zarazi, więc wszyscy będą musieli poczekać rok dłużej.

Zapytany o możliwość umieszczenia jednego z juniorów Red Bulla w innym zespole F1, Marko jako przykład dał sytuację z Oscarem Piastrim, by pokazać, jak trudno jest znaleźć wolne miejsce w obecnej stawce.

Popatrzmy na Alpine jakie problemy mają z miejscem dla Piastriego - powiedział Austriak.