Audi potwierdza Saubera jako partnera od 2026 roku

Stajnia z Hinwil stanie się fabryczną ekipą niemieckiego producenta.
26.10.2210:29
Łukasz Godula
1660wyświetlenia

Audi ostatecznie potwierdziło, że Sauber Motorsports zostanie ich partnerem strategicznym przy wejściu do Fomuły 1 w 2026 roku.

Producent potwierdził swoje zaangażowanie podczas GP Belgii, jednak oficjalnie nie ujawnił nazwy partnerskiego zespołu, pomimo tego, że jasnym było, iż to Sauber dołączy do współpracy. Sauber za to potwierdził, że Audi wykupi udziały w ich firmie, jednakże nie ujawniono szczegółów co do czasu zakupu i jego wielkości.

Zespół oświadczył: To partnerstwo da zespołowi nowe perspektywy, jednocześnie zagwarantuje długoterminową przyszłości firmy, która posiada zaangażowaną załogę, jeden z najlepszych tuneli aerodynamicznych w Europie i najwyższej jakości jednostki produkcyjne.

Jak już wcześniej ogłoszono, zespół będzie w przyszłym roku występował dalej pod szyldem Alfy Romeo. Oczekuje się powrotu do brandingu Saubera w latach 2024 i 2025, biorąc pod uwagę, że wygaśnie do tego czasu obecna umowa z Alfą. W tych latach zespół będzie w dalszym ciągu korzystał z jednostek Ferrari. W oświadczeniu prasowym główny udziałowiec i prezes Sauber Holdings, Finn Rausing dał do zrozumienia, że pozostanie zaangażowany w firmę.

Audi jest najlepszym strategicznym partnerem dla Sauber Group - powiedział. Dzielimy te same wartości i wizję, nie możemy się doczekać osiągnięcia wspólnych celów w mocnej i owocnej współpracy.

Szef Saubera w F1, Fred Vasseur przyznał, że prezentowanie niemieckiej marki jest dużą odpowiedzialnością dla organizacji.

Partnerstwo między Audi AG i Sauber Motorsport jest kluczowe, jeśli zespół chce dalej iść w górę stawki - powiedział Francuz. Zostanie oficjalnym zespołem fabrycznym Audi jest nie tylko honorem ale i dużą odpowiedzialnością. To nasza najlepsza opcja na przyszłość i jesteśmy w pełni przekonani że możemy pomóc Audi osiągnąć cele, jakie wyznaczyli sobie w F1.

Członek zarządu Audi, Oliver Hoffmann, człowiek odpowiedzialny za program F1 wskazał, że wykorzystanie przez Audi tunelu Saubera do programu w WEC i inne wspólne projekty odegrały ważną rolę w decyzji, by zaangażować się w stajnię z Hinwil.

Jesteśmy zachwyceni, że zdobyliśmy tak doświadczonego i kompetentnego partnera dla naszego ambitnego projektu w F1 - powiedział Hoffman. Znamy już Saubera i ich świetną fabrykę z innych wspólnych projektów. Jesteśmy przekonani, że wspólnie zbudujemy silny zespół.