Tost ustąpi z funkcji szefa AlphaTauri po sezonie 2023

Stajnia z Faenzy potwierdziła, że następcą Austriaka będzie Laurent Mekies.
26.04.2318:24
Mateusz Szymkiewicz
1345wyświetlenia


AlphaTauri potwierdziło, że Franz Tost ustąpi ze stanowiska szefa zespołu z końcem 2023 roku. Jego następcą będzie Laurent Mekies.

Od kilku tygodni krążą spekulacje dotyczące dalszej przyszłości juniorskiej stajni Red Bulla. Niewykluczone, iż wkrótce będzie ją czekała zmiana nazwy i przeprowadzka z włoskiej Faenzy do brytyjskiego Milton Keynes w ramach zacieśniania współpracy z seniorskim zespołem.

Inne doniesienia dotyczyły roszad na najwyższych stanowiskach AlphaTauri po nieudanym sezonie 2022 oraz słabym początku tegorocznej kampanii. Jak teraz potwierdzono w oficjalnym oświadczeniu, z końcem 2023 roku z funkcją szefa zespołu pożegna się Franz Tost.

Austriak stoi na czele ekipy od sezonu 2006, gdy ta przystąpiła do mistrzostw jako Scuderia Toro Rosso. Do głównych zadań Franza Tosta należało przygotowywanie młodych kierowców do startów w Red Bull Racing i wśród jego wychowanków są mistrzowie świata Sebastian Vettel oraz Max Verstappen, a także zwycięzcy Grand Prix jak Daniel Ricciardo, Pierre Gasly i Carlos Sainz.Docelowym następcą Tosta będzie aktualny dyrektor sportowy Ferrari - Laurent Mekies. Dla Francuza będzie to powrót do Faenzy po dziesięciu latach przerwy, gdzie w czasach Minardi oraz Toro Rosso pełnił funkcję inżyniera wyścigowego.

Inna istotna zmiana w AlphaTauri to utworzenie stanowiska dyrektora wykonawczego, które zostanie powierzone Peterowi Bayerowi, do niedawna związanego z FIA. Były sekretarz generalny Federacji ma oficjalnie dołączyć do włoskiego zespołu w najbliższych miesiącach.

Przede wszystkim chciałbym podziękować Dietrichowi Mateschitzowi, który dał mi nieprawdopodobną szansę, jaką było stanowisko szefa Scuderii Toro Rosso oraz AlphaTauri - powiedział Franz Tost. Przez ostatnie osiemnaście lat miałem ten niesamowity przywilej i przyjemnością była współpraca z ludźmi o tak wysokich umiejętnościach, motywacji oraz pasji do F1. Mając 67 lat uważam, że to odpowiedni moment, by przekazać zespół w ręce Petera oraz Laurenta. Mowa o dwóch profesjonalistach, którzy wniosą ekipę na kolejny poziom.

Na wstępie chciałbym oddać wielki szacunek Franzowi, który przez niemal dwie dekady wykonywał świetną pracę w Faenzie - dodał Laurent Mekies, nowy szef AlphaTauri. Życzę mu w przyszłości wszystkiego najlepszego. Nie mogę się doczekać zaszczytu, jakim będzie objęcie stanowiska szefa zespołu. Wracam do miejsca, w którym spędziłem większość mojej kariery. Scuderia AlphaTauri ma wszystko, by odnieść w przyszłości sukces i wspólnie z Peterem nie mogę się doczekać tego, co przyniesie nasza współpraca.