Leclerc, Zhou i Bottas oczyszczeni z podejrzeń

Sędziowie uznali, że kierowcy naruszyli maksymalny czas okrążenia z zasadnego powodu.
23.09.2310:40
Nataniel Piórkowski
510wyświetlenia
Embed from Getty Images

Kierowcy podejrzewani o utrzymywanie zbyt wolnego tempa w kwalifikacjach do GP Japonii zostali oczyszczeni z zarzutów przez sędziów.

Dochodzenie dotyczyło Charlesa Leclerca z Ferrari oraz dwóch zawodników Alfy Romeo: Guanyu Zhou i Valtteriego Bottasa.

Kierowcy dopuścili naruszenia zasad wyznaczonych przez dyrektora wyścigu - Nielsa Witticha, który określił maksymalny czas okrążenia wyjazdowego i zjazdowego na 1m54s.

Po przeanalizowaniu każdej z sytuacji, sędziowie odstąpili od podejmowania jakichkolwiek działań.

Sędziowie dokładnie przejrzeli dane z systemów służących do wykonywania pracy marszali, lokalizacji, pomiaru czasu, kamer pokładowych oraz monitoringu na torze. Na przeważającym dystansie toru wszyscy kierowcy utrzymywali prędkość niezbędną do zmieszczenia się w czasie 1m54s.

We wszystkich przypadkach sędziowie ustalili, że kierowcy podjęli odpowiednie działania, aby zwolnić i trzymać się z boku toru, aby nie utrudniać jazdy innym kierowcom. We wszystkich przypadkach zrobili to w znaczny sposób, zostawiając wolną drogę czterem lub więcej zawodnikom.

Mając to na uwadze sędziowie uznają, że kierowcy nie jechali „niepotrzebnie wolno” i powodem, ze względu na który przekroczyli dopuszczalny czas, były odpowiednie działania. Z tego powodu odstąpiono od podejmowania dalszych czynności w sprawie.