GP Europy: Vettel zdobywa pierwsze pole startowe
Niemiec w samej końcówce wyprzedził Hamiltona i Maldonado
23.06.1215:08
5953wyświetlenia

Sebastian Vettel okazał się najszybszym kierowcą w ostatniej części czasówki i z przewaga 0,3s sięgnął po pole position na torze ulicznym w Walencji. Drugi był Lewis Hamilton, a czołowa trójkę uzupełnił Pastor Maldonado.
Najlepszy czas kierowcy Red Bulla nie był oczywisty, szczególni gdy kłopoty z bolidem wyeliminowały Marka Webbera już w pierwszej części kwalifikacji. To sprawiło, że Kovalainen przeszedł do Q2, w którym to z kwalifikacjami pożegnali się Alonso, Schumacher i Perez.
Stawka znów jest bardzo ciasna i kwestia walki o zwycięstwo w jutrzejszym wyścigu wydaje się otwarta.
Q1
Kierowcy nie czekali zbyt długo z wyjazdem i już po trzech minutach mieliśmy na torze 16 zawodników. Jako pierwszy mierzone okrążenie przejechał Daniel Ricciardo, który wykręcił 1:40,707s. Australijczyk nie długo cieszył się z pierwszego miejsca w tabeli, gdyż niedługo później Massa, Raikkonen, di Resta, Grosjean i Senna ustanowili lepsze czasy. Na 13 minut do końca sesji na torze mieliśmy wszystkich kierowców, poza zawodnikami Red Bulla i Timo Glockiem, który przez problemy zdrowotne musi odpuścić kwalifikacje.
Na półmetku pierwsze miejsce w tabeli zajmował Michael Schumacher, jednak również Button i Kobayashi pojechali bardzo szybki okrążenia. Kilka sekund później Lewis Hamilton wskoczył na pierwsze miejsce, także Massa i Alonso poprawili swoje czasy i również znaleźli się przed kierowcą Mercedesa. Kierowcą Force India udało się wskoczyć do pierwszej dziesiątki, jednak kierowcy Red Bulla cały czas nie mieli czasu okrążenia.
Urzędujący Mistrz Świata przejechał pierwsze mierzone okrążenie na 6 minut przed końcem sesji i wskoczył na szóste miejsce. Mark Webber swoje pierwsze pomiarowe okrążenie zdecydował się przejechać na miękkiej mieszance i udało mu się ustanowić dopiero 16 czas. Na 3 minuty przed końcem rozpoczęła się druga runda przejazdów. Na 5 i 6 miejsce wskoczyli kierowcy Lotusa, jednak zaraz potem wyprzedził ich Bruno Senna. Na pierwsze miejsce awansował Paul di Resta, który wyprzedził Hamiltona o ponad 3 dziesiąte sekundy. Nico Hulkenberg wykręcił drugi czas, a Rosberg był trzeci. Wszystkich pogodził jednak Pastor Maldonado, który wykręcił rekordy w pierwszym i trzecim sektorze. Ci kierowcy korzystali jednak z miękkich opon.
Mark Webber ostro walczył o ucieczkę ze strefy spadkowej, jednak mimo kilku prób kierowcy Red Bulla nie udało się awansować wyżej i zajął 18 miejsce. W samej końcówce niespodziankę sprawił Kovalainen, który pokonał nie tylko Webbera, ale także Vergne i tym samym przeszedł do Q2. Po pierwszej części czasówki odpadli: Timo Glock (który nie wyjechał na tor), Pic, Karthikeyan, de la Rosa, Pietrow, Webber, Vergne.
Q2
Zawodnicy ponownie nie zwlekali z opóźnieniem garażu i po dwóch minutach u swoich mechaników pozostawali tylko kierowcy McLarena, Grosjean i Kovalainen. Jako pierwszy pomiarowe okrążenie przejechał Pastor Maldonado, jednak 1:19,924 było wynikiem o ponad sekundę gorszym niż w Q1. Wenezuelczyk szybko został wyprzedzony przed przez kilku kierowców z czego Alonso i Senna pojechali szybciej niż przed kilkoma minutami. Na 10 minut przed końcem pierwsze miejsce zajmował Rosberg przed Raikkonenem i Kobayashim. Sebastian Vettel po swoim przejeździe wskoczył na czwarte miejsce, piąty był Grosjean.
Na blisko 8 minut przed końcem Hamilton wskoczył na trzecie miejsce ze stratą ponad 0,1s do Rosberga. Kilku sekund później został jednak zepchnięty z tego miejsca przed Jensona Buttona. Sześć minut przed końcem zaczęła się druga seria przejazdów. Jako pierwszy z garażu wyjechał Fernando Alonso na miękkich oponach, który awansował na szóste miejsce. Na poprawę czasu nie zdecydowali się tylko Rosberg, Raikkonen i Ricciardo.
Paul di Resta wskoczył na drugie miejsce, Pastor Maldonado na piąte. Felipe Massa mimo rekordu w drugim sektorze nie wszedł do czołowej dziesiątki. Vettel uciekł z dziesiątego miejsca i awansował na trzecie, jednak Romain Grosjean po rekordzie w pierwszym sektorze wskoczył na pierwsze miejsce. Dobry czas Francuza sprawił, że Fernando Alonso spadł na jedenaste miejsce i wraz z Schumacherem, Massą, Senną, Perezem, Kovalainenem i Ricciardo zakończył kwalifikacje.
Q3
Kierowcy od razu ruszyli do walki i na tor wyjechało siedmiu kierowców - w garażach pozostawali Vettel, Grosjean i Kobayashi. Kierowcy Force India jednak po przejechaniu okrążenia wyjazdowego zniknęli w swoich garażach. Po pierwszej rundzie przejazdów na czele znajdował się Nico Rosberg, który wykręcił rekord pierwszego i drugiego sektora. Drugi Button najszybciej przejechał trzeci sektor. Trzeci był Hamilton, czwarty Raikkonen, jednak warto zaznaczyć, że wszyscy czterej pojechali wolniej niż w Q2. Pastor Maldonado równiez nie przejechał pomiarowego okrążenia, jednak Wenezuelczyk popełnił błąd w ostatnim zakręcie.
Kiedy czołowa czwórka zjechała po nowe opony na torze pojawił się Romain Grosjean, Zaraz po zmianie opon z garażu wyjechał Maldonado oraz kierowcy Force India. Na dwie minuty przed końcem na torze mieliśmy wszystkich kierowców. Kierowca Lotusa po swoim przejeździe wskoczył na pierwsze miejsce z wynikiem 1:38,505s - gorszym niż w Q2. Francuza niedługo potem pobił Pastor Maldonado, jednak to Sebastian Vettel okazał się najszybszy i z czasem o prawie 4 dziesiąte lepszym, niż kierowca Williamsa, zdobył pole position.
W między czasie Lewis Hamilton awansował na drugie miejsce, a Kimi Raikkonen znalazł się zaraz za Grosjeanem - na piątej pozycji. Nico Rosberg był szósty, przed Kamuim Kobayashim. Jedną setną za Japończykiem znalazł się Nico Hulkenberg. Czołową dziesiątkę zamknęli Jenson Button i Paul di Resta.
• Wyniki kwalifikacji do wyścigu o Grand Prix Europy
Pogoda na koniec sesji
Temperatura toru: 46°C
Temperatura powietrza: 26°C
Prędkość wiatru: 2,7m/s
Wilgotność powietrza: 59%
Sucho
KOMENTARZE