Marko: Sytuacja z jednostkami na sezon 2022 wygląda dobrze

Red Bull w walce o zamrożenie rozwoju silników dysponuje wsparciem FIA i Liberty Media.
29.11.2008:49
Mateusz Szymkiewicz
372wyświetlenia
Embed from Getty Images

Helmut Marko ujawnił, że sytuacja zespołów Red Bulla z silnikami na sezon 2022 wygląda dobrze.

Austriacki koncern musi liczyć się z odejściem Hondy z końcem 2021 roku. Mimo to Red Bull pracuje nad przejęciem projektu jednostki producenta z Tokio, chcąc korzystać z niej do końca obowiązywania obecnej formuły silnikowej.

W tym celu przedstawiciele Red Bull Racing naciskają na organy zarządzające, by te wprowadziły zamrożenie rozwoju hybrydowych pakietów V6. Propozycja stajni z Milton Keynes od samego początku dysponuje wsparciem Mercedesa, natomiast w ostatnich dniach gotowość do rozmów wyrazili szefowie Ferrari oraz Renault.

Byłem w Japonii, by nakreślić finansowy koncept i móc stwierdzić, czy możemy samodzielnie korzystać z ich [Hondy] silnika od 2022 roku - powiedział Helmut Marko, konsultant Red Bulla. Szanse na to, byśmy mogli zarządzać tym projektem wyglądają dobrze. Decydującym czynnikiem będzie zamrożenie rozwoju od sezonu 2022. W innym wypadku nie będziemy mieli zasobów, które umożliwią nam rozwój tych skomplikowanych jednostek. To nie jest szantaż, to jest fakt.

77-latek dodał, że Red Bull w walce o zamrożenie rozwoju dysponuje wsparciem FIA oraz Liberty Media. Nie tylko my lobbujemy ten pomysł. FIA oraz Liberty Media także wyrażają zainteresowanie. Zamrożenie rozwoju mogłoby drastycznie obniżyć koszty, więc ostatecznie są same pozytywy.