Nikita Mazepin zadebiutuje w F1 z Haasem w sezonie 2021

Stajnia z Kannapolis oficjalnie potwierdziła podpisanie kontraktu z Rosjaninem.
01.12.2009:04
Mateusz Szymkiewicz
2556wyświetlenia


Zespół Haas oficjalnie zakomunikował, że jednym z jego kierowców w sezonie 2021 będzie Nikita Mazepin.

Stajnia z Kannapolis przed kilkoma tygodniami potwierdziła, że z końcem tegorocznych mistrzostw rozstanie się z dotychczasowym składem kierowców. Jednym z następców Kevina Magnussena oraz Romaina Grosjeana będzie Nikita Mazepin, który startuje w tym roku w Formule 2 i na rundę przed końcem jest trzeci w klasyfikacji generalnej.

Rosjanin mimo statusu debiutanta, posiada już bogate doświadczenie z Formuły 1, w latach 2016-2018 pełniąc funkcję kierowcy rozwojowego Force India. Z kolei w 2019 roku Mazepin realizował prywatny program testowy z Mercedesem, który udostępnił mu mistrzowskie samochody W08 oraz W10.

Angaż w roli kierowcy Formuły 1 jest spełnieniem marzenia, które towarzyszyło mi całe życie - powiedział Nikita Mazepin. Doceniam zaufanie ze strony Gene Haasa, Gunthera Steinera oraz całego zespołu. Zdecydowali się dać szansę młodemu kierowcy i dziękuję im za to. Nie mogę doczekać się rozpoczęcia naszej relacji, zarówno na torze jak i poza nim. Zamierzam dalej pokazywać moje możliwości po mocnej kampanii w Formule 2. Zespół będzie oczekiwał ode mnie opinii oraz informacji na temat pakietu szykowanego na sezon 2021 oraz kolejne. Jest to odpowiedzialność, którą chcę jak najszybciej wziąć na siebie.

Jestem zachwycony, że Nikita Mazepin będzie startował dla Haas F1 Team w kolejnym sezonie - dodał Gunther Steiner, szef zespołu. Nikita potwierdził swoje kwalifikacje w trakcie tegorocznego sezonu Formuły 2, wygrywając wyścigi oraz licznie zdobywając miejsca na podium. Rozwinął się w kierunku dojrzałego kierowcy, przechodząc przez juniorskie kategorie. W GP3 był jednym z czołowych zawodników, a teraz jest nim w Formule 2. Jestem podekscytowany na myśl, co Nikita może osiągnąć w F1 i nie mogę doczekać się dania mu szansy rywalizacji na najwyższym poziomie. Przy rekordowo długim kalendarzu, będzie miał szansę na dużą akcję na torze.

Mazepin wiążąc się z Haasem podpisał wieloletni kontrakt, który zapewni mu starty w zespole co najmniej do końca 2022 roku.