Tsunoda zastąpi Kwiata w AlphaTauri od sezonu 2021

Japończyk będzie trzecim debiutantem w przyszłorocznej stawce Formuły 1.
16.12.2009:03
Mateusz Szymkiewicz
2139wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zespół AlphaTauri oficjalnie potwierdził zakontraktowanie Yukiego Tsunody na sezon 2021. Japoński kierowca zastąpi Daniiła Kwiata.

20-latek jest juniorem Red Bulla oraz Hondy i tegoroczny sezon spędził w Formule 2. Tsunoda w oficjalnym przedsionku F1 zwyciężył w trzech wyścigach i zajął najniższy stopień podium klasyfikacji generalnej. Kierowca został również najlepszym debiutantem w całej stawce.

Dobra postawa Japończyka została dostrzeżona przez ekipę AlphaTauri, która na początku listopada zaprosiła go na prywatną sesję testową na torze Imola, gdzie poprowadził samochód z 2018 roku. Z kolei we wtorek Tsunoda współpracował ze stajnią z Faenzy podczas oficjalnej sesji w Abu Zabi, zdobywając pierwsze doświadczenie za kierownicą aktualnego bolidu Formuły 1.

Jak potwierdzono, Yuki Tsunoda zostanie kierowcą wyścigowym AlphaTauri w sezonie 2021, zastępując w tej roli Daniiła Kwiata. Zespołowym partnerem 20-latka będzie wcześniej potwierdzony Pierre Gasly.

Tak jak większość kierowców, od zawsze celowałem w Formułę 1, więc jestem bardzo szczęśliwy - powiedział Yuki Tsunoda. Chciałbym podziękować AlphaTauri, Red Bullowi oraz Doktorowi Marko za tę szansę. Wyrazy wdzięczności kieruję również do Hondy za jej wsparcie na przestrzeni całej mojej kariery. To od niej otrzymałem szansę na starty w Europie. Muszę podziękować także wszystkim zespołom, które doprowadziły mnie do tego momentu, a w szczególności Carlinowi. Wiem, że wielu japońskich kibiców F1 ma wobec mnie wielką nadzieję i postaram się dla nich wykonać jak najlepszą pracę.

Tsunoda będzie pierwszym Japończykiem w stawce Formuły 1 od 2014 roku. Wówczas barwy ekipy Caterham reprezentował Kamui Kobayashi.