Vasseur: Angaż Pourchaire'a na rok 2022 byłby zbyt ryzykowny

18-latek ma jednak otrzymać możliwość pokazania się w kilku piątkowych treningach.
20.11.2118:46
Maciej Wróbel
623wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zdaniem szefa Alfy Romeo, Frederica Vasseura, zatrudnienie Theo Pourchaire'a w roli etatowego kierowcy zespołu w sezonie 2022 byłoby zbyt ryzykowne.

W tym tygodniu, po dłuższym okresie niepewności, Alfa Romeo ujawniła że kierowcą, który będzie ścigał się u boku Valtteriego Bottasa w sezonie 2022 zostanie Guanyu Zhou. Angaż Chińczyka oznacza, że po trzech latach współpracy ekipę opuści Antonio Giovinazzi, jak również przekreśla szansę awansu do F1 dla juniora Saubera, Théo Pourchaire'a.

Podczas piątkowej rozmowy z mediami Frederic Vasseur potwierdził, iż jego protegowany pozostanie w Formule 2 na kolejny sezon. Odbyliśmy w ostatnich kilku tygodniach długą dyskusję - powiedział szef stajni z Hinwil. Ma fantastyczny sezon w Formule 2, lecz musimy pamiętać, że jeszcze 18 miesięcy temu ścigał się w Formule 4.

Przeskok z F4 do F3 był ogromny. Potem dobrze sobie poradził zarówno tam, jak i w Formule 2. Wygrał w tym sezonie w Monako. Pomimo tego, samochód F1 jest bardzo złożony, a my mamy zaledwie sześć dni testów przed sezonem, co oznacza, że wykonanie kolejnego kroku mogłoby być zbyt ryzykowne i zbyt wymagające.

Będzie znacznie lepiej, jeśli skoncentruje się na mistrzostwie Formuły 2 w przyszłym roku, a później zobaczymy.

W przyszłym sezonie zespoły F1 będą zobligowane do udostępnienia samochodu młodym kierowcom w przynajmniej dwóch sesjach treningowych. Dzięki temu rozwiązaniu, tacy kierowcy jak Pourchaire będą mieli szansę debiutu podczas weekendu wyścigowego Formuły 1. Dotychczas Francuz odbył jedynie prywatny test z Alfą na torze Hungaroring w sierpniu tego roku.

Vasseur ujawnił, że w przypadku Pourchaire'a przewidziany jest udział w kilku piątkowych sesjach. Z pewnością kilka razy pojedzie w piątkowym treningu, odbędziemy też kilka dni testowych. Postaramy się przygotować go na przyszłość, ale podkreślam, że gdy ścigasz się w F2, najważniejsze jest abyś najpierw skupił się na wygraniu mistrzostw, zamiast myśleć o przyszłości i tak dalej.

Oczekuję, że zostanie mistrzem Formuły 2 - dodaje 53-latek.

Do Formuły 1 w sezonie 2022 awansuje natomiast Guanyu Zhou, jako pierwszy reprezentant Chin w historii. Junior Alpine jest również jedynym debiutantem, jaki znalazł się na przyszłorocznej liście startowej. Obecnie Zhou jest wiceliderem klasyfikacji Formuły 2 i wciąż zachowuje matematyczne szanse na końcowy triumf. Przed dwiema ostatnimi rundami traci on 36 oczek do liderującego Oscara Piastriego.

Vasseur, zapytany o to, czym Zhou przekonał do siebie szefostwo Alfy Romeo, odparł, że jego osiągi mówią same za siebie.

To zawodnik ze ścisłej czołówki, wygrał w tym sezonie w Bahrajnie i na Silverstone. W Formule 2 to prawdopodobnie najbardziej wymagające tory - Bahrajn ze względu na zarządzanie oponami, a Silverstone z uwagi na szybkie zakręty. Zdobył kilka pole positions, zawsze jest z przodu, jest regularny i jestem pewien, że dobrze wypadnie w przyszłym roku - powiedział szef Alfy.