Robson: Latifi musi przestać zbytnio rozmyślać w sezonie 2022

Zdaniem Brytyjczyka, 25-latek ma szansę stać się liderem Williamsa w przyszłym roku.
31.12.2115:48
Maciej Wróbel
758wyświetlenia
Embed from Getty Images

Szef działu osiągów Williamsa, Dave Robson, zaapelował do Nicholasa Latifiego aby ten zbytnio nie rozmyślał, by mógł wyciągnąć jak najwięcej z samochodu nowej generacji.

Zawodnik z Toronto ma za sobą dużo lepszy sezon od debiutanckiego roku 2020. 26-latek zdołał przede wszystkim wywalczyć pierwsze w swojej karierze punkty za sprawą siódmej pozycji na Węgrzech i dziewiątej w Spa. Bliski powiększenia swojego dorobku był także na Monzy, gdzie finiszował jedenasty, trzy sekundy za dziesiątym Estebanem Oconem.

Jednakże Latifi, pomimo tego, że dwa razy okazał się szybszy w kwalifikacjach od George'a Russella, to w końcowym rozrachunku drugi rok z rzędu został bezapelacyjnie przyćmiony przez zespołowego kolegę. Dave Robson uważa, iż Latifiemu brakowało przede wszystkim konsekwencji w jego jeździe w sezonie 2021, ale jednocześnie wierzy, że Kanadyjczyk ma wszystko co potrzebne, by dokonać postępów.

Zdaniem Robsona, kluczem do poprawy formy Latifiego jest większa wiara we własne możliwości i unikanie nadmiernego analizowania wszystkiego wokół. Myślę, że ten rok miał znacznie więcej wzlotów i upadków, niż tego oczekiwaliśmy - powiedział Brytyjczyk.

Jako zespół mieliśmy problemy z różnicami pomiędzy naszym tempem kwalifikacyjnym a wyścigowym, ale on [Latifi] ma duży talent jeśli chodzi o prowadzenie samochodu i zrozumienie i wskazanie istoty problemów.

Oczywiście czeka nas w przyszłym roku gruntowny reset. Samochody będą zupełnie inne, będzie miał nowego zespołowego kolegę, więc myślę, że ma okazję na to, by zabłysnąć w przyszłym sezonie. Jest szansa na to, by tego dokonał.

Ma wszystko czego potrzeba, ale być może potrzebuje bardziej zaufać swojemu instynktowi. Być może zbyt dużo rozmyśla, co potencjalnie jest częścią jego problemu, który pojawia się i znika. Ma tendencję do zbytniego rozmyślania i jest niemalże zbyt inteligentny, by po prostu jechać i zdać się na swój instynkt, który, co najważniejsze, posiada.

Szef działu osiągów stajni z Grove wskazuje także na posiadanie lepszego samochodu jako czynnik, który potencjalnie mógłby pomóc Latifiemu w obraniu lepszego podejścia do ścigania. Może to zrobić, ale to jak z kurczakiem i z jajkiem. Szybszy samochód oznacza, że może bardziej się zrelaksować, szczególnie we wczesnej fazie kwalifikacji.

Wtedy mógłby naprawdę zaufać swojemu instynktowi i jechać tak, jak umie i jak to robi większość kierowców. Z pewnością ciągle może dostać się na tę spiralę, piąć się ku górze i wykonywać dobrą robotę - zakończył Robson.