Dennis Hauger wygrywa sprint F2 w Monako

Prema zaliczyła dublet dzięki drugiej lokacie Jehana Daruvali.
28.05.2219:02
Jakub Ziółkowski
292wyświetlenia
Embed from Getty Images

Dennis Hauger wygrał sobotni sprint na ulicach Monte Carlo. Swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 2 Norweg świętował na podium wraz z Daruvalą i Armstrongiem.

Początek sobotniego sprintu nie przebiegł po myśli pierwszego na starcie Jake'a Hughesa. Brytyjczyk zgasił swój silnik w momencie zgaśnięcia świateł. Na szczęście wszyscy kierowcy wyminęli bolid Van Amersfoort. Prowadzenie odziedziczył Hauger, który miał za sobą zespołowego kolegę, Daruvalę. Trzeci był Armstrong. Tymczasem Felipe Drugovich zjechał do mechaników z przebitą oponą. Brazylijczyk zgłosił, iż na torze pada delikatny deszcz — lider klasyfikacji generalnej zaryzykował i poprosił swoich mechaników o opony na mokry tor.

Tymczasem Jake Hughes powrócił do wyścigu dzięki pomocy swoich mechaników. Brytyjczyk był jednak ponad minutę za liderami. Hughes błyskawicznie wyprzedził jednak Drugovicha, który całkowicie nie miał tempa na deszczowych oponach. Brazylijczyk powrócił do mechaników po slicki, a po powrocie do mechaników miał już ponad okrążenie straty.

Mechaników odwiedził również kolega zespołowy Hughesa, Amaury Cordeel. Belg miał uszkodzone przednie skrzydło, jednocześnie został on upomniany przez sędziów czarno-białą flagą. Wyścig Drugovicha zakończył się przedwcześnie — po fatalnym starcie Brazylijczyk wycofał się z wyścigu. Przynajmniej chwilowo...

Hauger nadal prowadził przed drugim Daruvalą, który na szóstym okrążeniu musiał ratować się wyjazdem na pobocze w szykanie przy basenie. Trzeci był Armstrong, czwarty — Fittipaldi. Piąty był Juri Vips, który tracił dużo czasu za Fittipaldim. Czołowa trójka odjechała Brazylijczykowi na ponad sześć sekund. Fittpaldi miał za sobą dużo szybszych kierowców: sfrustrowanego Vipsa, Pourchaire'a, Doohana i Lawsona. Dziewiąty był Nissany przed Sargeantem.

Na dziesiątym okrążeniu Clement Novalak wpadł na barierę w zakręcie Rascasse. Francuz wycofał się z wyścigu, a na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Powtórki pokazały, że Novalak został popchnięty przez Ayumu Iwasę, który tym samym zakończył wyścig Francuza. Japończyk zjechał wkrótce do pit lane po nowe przednie skrzydło.

Co ciekawe, na tor powrócił Felipe Drugovich. Początkowo wydawało się, że lider klasyfikacji generalnej zakończył swój wyścig. Brazylijczyk postanowił powrócić na tor na oponach deszczowych. Mimo kompletnie suchej nawierzchni i kilku okrążeń straty, ekipa MP Motorsport podjęła ryzyko.

Wyścig został wznowiony pod koniec trzynastego okrążenia. Kierowcy nie starali się ryzykować i w stawce nie zaszło do zmian w kolejności. Drugovich otrzymał drugą już karę za przekroczenie prędkości w alei serwisowej i wkrótce potem wycofał się z wyścigu. Karę czasową otrzymał również Iwasa za doprowadzenie do kolizji z Novalakiem.

Hauger zaczął odjeżdżać od drugiego Daruvali, który znalazł się pod naciskiem ze strony Armstronga. Fittipaldi w dalszym ciągu był liderem peletonu, a sfrustrowany Vips nie mógł znaleźć miejsca do wyprzedzania.

Kolejność nie zmieniła się do końca. Dennis Hauger wygrał swój pierwszy wyścig Formuły 2, a drugie miejsce Daruvali oznaczało dublet Premy w Monako. Podium uzupełnił Marcus Armstrong. Czwarty był Enzo Fittipaldi, a za nim wyścig zakończyli: Vips, Pourchaire, Doohan, który ustanowił najszybsze okrążenie i Lawson.