Tsunoda i Norris nie będą mogli wziąć udziału w Q3 Sprint Shootout

FIA próbowała bezskutecznie wyeliminować lukę w przepisach dotyczących opon.
29.04.2309:05
Nataniel Piórkowski
807wyświetlenia
Embed from Getty Images

Lando Norris i Yuki Tsunoda nie wezmą udziału w trzeciej części kwalifikacji do sprintu w związku z wykorzystaniem luki znajdującej się w przepisach.

Zgodnie z regulacjami, w trakcie pierwszego i drugiego bloku Sprint Shootout, kierowcy muszą korzystać z pośrednich opon. Podczas Q3 obowiązkowe jest użycie miękkiego ogumienia.

Intencją przepisów było skłonienie zespołów do oszczędzenia świeżego zestawu miękkich opon na sobotę - żaden z artykułów nie nakłada jednak takiego obowiązku. W praktyce ekipy mogą korzystać z ogumienia według własnych upodobań.

Zarówno Norris jak i Tsunoda wykorzystali pełen przydział miękkich opon podczas dwóch sesji rozgrywanych w piątek. Obaj zawodnicy mają za sobą udaną czasówkę, w której wywalczyli odpowiednio siódme i ósme miejsce.

W przypadku przejścia dwóch bloków Sprint Shootout, Brytyjczyk i Japończyk nie wyjadą na tor w Q3, ponieważ nie dysponują nowym zestawem miękkich opon.

Co ciekawe, podczas piątkowego spotkania z zespołami, przedstawiciele FIA zgłosili pomysł wyeliminowania luki w przepisach dotyczących alokacji opon. Propozycja zakładała wprowadzenie nakazu zachowania jednego nowego kompletu miękkich opon na sobotę.

Zespoły sprzeciwiły się jednak zmianie regulacji na ostatnią chwilę. Federacja nie była w stanie zebrać wystarczającej liczby ośmiu głosów poparcia. Możliwe jednak, że przed weekendem na Imoli zostanie podjęta kolejna próba wprowadzenia modyfikacji w zakresie przydziału ogumienia.