Kierowcy zszokowani wyciekiem oleju z zabytkowego samochodu

Do sytuacji doszło podczas parady, jednak zawodnicy odczuli jej skutki na starcie wyścigu.
19.11.2313:11
Nataniel Piórkowski
2113wyświetlenia
Embed from Getty Images

Kierowcy Formuły 1 uważają, że przypadek klasycznego samochodu, który zgubił olej niedługo przed startem wyścigu o GP Las Vegas był nieakceptowalny, szokujący i niesprawiedliwy.

W trakcie tego weekendu parada kierowców odbyła się z wykorzystaniem klasycznych samochodów. Często zdarza się, że są one wypożyczane przez organizatorów i prowadzone przez właścicieli.

Około 90 minut przed startem wyścigu, auto przeznaczone dla Oscara Piastriego zgubiło olej na polach startowych po stronie alei serwisowej. Porządkowi próbowali zaradzić problemowi rozsypując sorbent, mający za zadanie wchłonąć substancję z nawierzchni.

Carlos Sainz, który ruszał do zawodów z dwunastego pola, uważa, że do jego kolizji z Lewisem Hamiltonem w pierwszym zakręcie doprowadziły właśnie pozostałości oleju.

Widziałem wiele oleju pozostawianego za samochodami wykorzystywanymi do parady kierowców. To kolejna rzecz, na którą powinna zwrócić uwagę FIA - zakomunikował Hiszpan.

To niesprawiedliwe, że cały olej pozostał po wewnętrznej stronie toru. Mamy tu brudną nawierzchnię a godzinę przed startem wyścigu ustawiamy jeszcze na prostej startowej auta, z których wycieka olej. Powtórzę - to niedopuszczalne. Prawdopodobnie kosztowało nas to kontakt w pierwszym zakręcie.

Pierre Gasly, który dojechał do mety na jedenastym miejscu, podziela opinię Sainza: To nie było nic dobrego. Tym bardziej, że zajęliśmy na starcie nasze najlepsze pozycje w tym sezonie [P4]. Omawiałem to już z FIA i jestem pewien, że wprowadzimy pewne zmiany. Nie jest czymś do końca sprawiedliwym, że niektórzy kierowcy muszą myśleć o starcie na oleju, podczas gdy inni ruszają z czystego asfaltu. Wierzę, że nie dopuścimy więcej do takich sytuacji.

George Russell, który pełni obowiązki przewodniczącego Stowarzyszenia Kierowców Grand Prix, dodał: To nie pierwszy raz, gdy widzimy, że z historycznych samochodów wycieka olej. Szczerze mówiąc był to szokujący widok. Na szczęście porządkowi wykonali kawał dobrej roboty, aby oczyścić nawierzchnię przed startem wyścigu.

Embed from Getty Images