Zespół B.A.R wykluczony z dwóch wyścigów

05.05.0500:00
Marek Roczniak
812wyświetlenia

Międzynarodowy Sąd Apelacyjny FIA orzekł dzisiaj, iż zespół Lucky Strike B.A.R Honda złamał w Grand Prix San Marino Artykuły 1.9, 4.1, 4.2 i 2.6 Regulaminu Sportowego (w istocie chodzi o Regulamin Techniczny, ale jak widać federacja nie przejmuje się tak "nieistotnymi" detalami), a także Artykuł 151-c Międzynarodowego Kodeksu Sportowego.

Ogólnie rzecz biorąc zespół wykorzystał zawarte w specjalnym dodatkowym urządzeniu paliwo jako balast, co jest niezgodne z przepisami i nie wywiązał się z prośby stewardów o opróżnienie znajdującego się po zakończeniu wyścigu w bolidzie Jensona Buttona paliwa.

Szczegółowa kontrola wykazała, iż w głównym zbiorniku na dnie pozostało blisko dwa i pół kilograma paliwa, a w dodatkowym pojemniku umieszczonym wewnątrz baku, było jeszcze blisko 9kg. Po usunięciu pozostałego paliwa całkowita waga bolidu wyniosła 594.6kg, czyli o ponad pięć kilogramów za mało w stosunku do minimalnej wagi regulaminowej.

Tym samym decyzja stewardów o uznaniu zgodności z przepisami bolidu nr 3, podjęta na torze Imola bez uwzględnienia wszelkich zawiłości regulaminowych, została anulowana. Ponadto ze względu na fakt, iż w identyczny układ paliwowy wyposażony był również drugi bolid B.A.R, w klasyfikacji końcowej tegoż wyścigu oprócz Buttona nie został także uwzględniony Takuma Sato. Zespół stracił więc cały swój dotychczasowy dorobek punktowy w tym sezonie.

Międzynarodowy Sąd Apelacyjny FIA nie był jednak w stanie udowodnić stajni z Brackley, że dopuściła się celowej próby oszustwa i wykazał tylko duże niedbalstwo. W tej sytuacji zamiast sugerowanego przez FIA wykluczenia zespołu B.A.R z dalszej części sezonu 2005, skończyło się "tylko" na wykluczeniu go z udziału w dwóch najbliższych wyścigach: Grand Prix Hiszpanii i Monako.

Dodatkowo stajni z Brackley grozi sześciomiesięczne wykluczenie z mistrzostw, jeśli w ciągu najbliższego roku zostanie przyłapana na kolejnych wykroczeniach lub nieprawidłowościach regulaminowych. Nie trzeba chyba dodawać, że zespół będzie musiał pokryć całkowite koszty procesu.

Zaktualizowany rezultat wyścigu o Grand Prix San Marino można znaleźć tutaj, natomiast poprawione klasyfikacje generalne znajdują się tutaj.

Źródło: FIA