GP Sakhiru odbędzie się na zewnętrznej konfiguracji toru

Wyścig rozegrany zostanie na dystansie 87 okrążeń.
28.08.2013:22
Nataniel Piórkowski
2788wyświetlenia


Podczas drugiego tegorocznego wyścigu w Bahrajnie Formuła 1 skorzysta z zewnętrznej konfiguracji toru Sakhir.

Wyścig o Grand Prix Sakhiru odbędzie się w niedzielę 6 grudnia. Tydzień wcześniej zostanie zorganizowane Grand Prix Bahrajnu, na tradycyjnej nitce obiektu, liczącej nieco ponad pięć kilometrów.

Jesteśmy podekscytowani mogąc ogłosić, że Grand Prix Sakhir odbędzie się na zewnętrznym torze. Chcielibyśmy jednocześnie podziękować naszym partnerom z Bahrain International Circuit za ciągłe wsparcie - powiedział dyrektor zarządzający do spraw sportowych F1, Ross Brawn.

Oceniliśmy kilka różnych opcji związanych z alternatywną konfiguracją obiektu. Uznaliśmy, że zewnętrzny tor będzie najlepszą alternatywą i zapewni nowe wyzwanie dla wszystkich zespołów, dając naszym fanom emocjonujące widowisko z wysokimi prędkościami i szybkimi czasami.

Zewnętrzna pętla Sakhir liczy 3,543 km. Będzie to najkrótszy tor w tegorocznym kalendarzu Formuły 1. Symulacje wykazują, że podczas kwalifikacji czasy notowane przez kierowców mogą nie przekraczać jednej minuty (spodziewany czas pole position to około 55s), a średnia prędkość na okrążeniu wyniesie około 230 kilometrów na godzinę.

Istnieje spora szansa, iż uda się pobić rekord najszybszego okrążenia odnotowanego podczas weekendu Grand Prix (58,79s), który w 1974 roku na torze Dijon ustanowił Niki Lauda.

Wyścig o Grand Prix Sakhiru będzie liczył 87 okrążeń. Dzięki temu uda się spełnić regulaminowy wymóg minimalnego dystansu, który wynosi 305 kilometrów.

Wiadomo już, że Grand Prix Sakhiru będzie nocną eliminacją mistrzostw świata. Zarówno kwalifikacje jak i wyścig wystartują po zachodzie słońca.