Zmarł Sir Frank Williams

Brytyjczyk - legenda Formuły 1 - odszedł w niedzielę w wieku 79 lat.
28.11.2115:31
Nataniel Piórkowski
4298wyświetlenia


Nie żyje Sir Frank Williams - twórca i wieloletni właściciel Williams Racing.

Williams prowadził w swej karierze dwa teamy - ostatni z nich, funkcjonujący po dziś dzień, zdobył w sumie siedem tytułów mistrzowskich kierowców i dziewięć koron dla najlepszego konstruktora. Jego historia zaczęła się w 1977 roku. Już dwa lata później ekipa ukończyła kampanię na drugim miejscu, a sezon później sięgnęła po tytuł wraz z Alanem Jonesem.

Brytyjczyk ograniczył swoje obowiązki w 2012 roku - ustąpił wtedy z zarządu firmy, ale zachował tytuł szefa zespołu. Faktycznie jednak za zarządzanie organizacją odpowiedzialna stała się jego córka - Claire. Ostatecznie rodzina Williamsów wycofała się w pełni z Formuły 1 jesienią 2020 roku, sprzedając team amerykańskiej firmie inwestycyjnej Dorilton Capital.

O śmierci Williamsa poinformowano w komunikacie wydanym przez Williams Racing.

Z wielkim smutkiem zespół może potwierdzić w imieniu rodziny śmierć Sir Franka Williamsa - założyciela i byłego szefa teamu Williams Racing - w wieku 79 lat.

Po przyjęciu do szpitala w piątek, Sir Frank zmarł w spokoju dzisiejszego ranka, otoczony swoją rodziną.

Składamy dzisiaj hołd naszemu ukochanemu i inspirującemu liderowi. Będzie nam bardzo brakowało Franka. Prosimy wszystkich bliskich i współpracowników o uszanowanie woli rodziny Williams w zakresie prywatności.

Osoby, które chcą oddać cześć Sir Frankowi, proszone są o przekazywanie darowizn na rzecz Stowarzyszenia do spraw Urazów Kręgosłupa. Alternatywnie prosimy o składanie kwiatów przy wejściu do siedziby zespołu w Grove w hrabstwie Oxfordshire. Szczegóły nabożeństwa żałobnego zostaną podane w odpowiednim czasie.

W imieniu zespołu kondolencje przekazał dyrektor generalny Williams Racing - Jost Capito: Team Williams Racing jest zasmucony śmiercią założyciela - Sir Franka Williamsa. Sir Frank był legendą i ikoną naszego sportu. Jego odejście oznacza koniec pewnej ery dla naszej stajni i całej Formuły 1.

Sir Frank był osobą jedyną w swoim rodzaju i prawdziwym pionierem. Pomimo poważnych przeciwności losu, doprowadził zespół do szesnastu mistrzostw świata, czyniąc z nas jedną z najbardziej utytułowanych stajni w historii tego sportu.

Wartości Sir Franka - wśród nich uczciwość, praca zespołowa oraz zaciekła niezależność i determinacja - pozostają podstawą etosu naszego zespołu i są jego dziedzictwem, podobnie jak nazwisko rodziny Williams, pod którym z dumą rywalizujemy.

W tym trudnym czasie nasze myśli łącza się z rodziną Williamsów.

Frank Williams był znany z wielkiej determinacji i profesjonalizmu - Brytyjczyk kierował swoim zespołem pomimo urazu rdzenia kręgowego, którego doznał w wypadku samochodowym w 1986 roku. W sumie świętował wraz ze swym teamem 114 zwycięstw, 312 miejsc na podium i 128 pole positions.

Dyrektor generalny Formuły 1 - Stefano Domenicali, stwierdził: Dzisiaj rano otrzymałem telefon od Claire Williams, która przekazała mi bardzo smutną nowinę o śmierci ukochanego ojca, Sir Franka Williamsa.

Sir Frank był prawdziwym gigantem naszego sportu, który przezwyciężył największe życiowe wyzwania i codziennie prowadził walkę o zwycięstwo - nie tylko na torze, ale także poza nim.

Straciliśmy ukochanego i szanowanego członka rodziny Formuły 1. Będzie nam go niezmiernie brakowało. Jego niesamowite osiągnięcia i osobowość pozostaną na zawsze częścią naszego sportu.

Moje myśli łączą się teraz w tym smutnym czasie z rodziną Williamsów i ich bliskimi.