Verstappen ukarany doliczeniem 10s do czasu wyścigu

Decyzja sędziów w sprawie kolizji nie ma wpływu na wyniki GP Arabii Saudyjskiej.
05.12.2123:48
Nataniel Piórkowski
5269wyświetlenia
Embed from Getty Images

Max Verstappen został ukarany doliczeniem 10 sekund do czasu wyścigu za spowodowanie kolizji z Lewisem Hamiltonem podczas wyścigu na ulicznym torze w Dżuddzie.

Pretendenci w walce o tytuł zderzyli się ze sobą na 38. okrążeniu rywalizacji. Jadący na pozycji lidera Verstappen został poinstruowany przez zespół, aby zwolnił i oddał Hamiltonowi lokatę zyskaną dzięki wyjazdowi poza tor.

Przed 27. zakrętem kierowca Red Bulla znacznie zredukował tempo. Zaskoczony Hamilton uderzył w tył RB16B Holendra, w wyniku czego w jego bolidzie doszło do uszkodzenia końcówki przedniego skrzydła.

W uzasadnieniu decyzji o karze sędziowie stwierdzili, że Verstappen zahamował nagle i gwałtownie, czego efektem było przeciążenie w granicach 2,4G.

Akceptując fakt, iż Hamilton mógł odzyskać pozycję, rozumiemy, dlaczego żaden z kierowców nie chciał być pierwszym, który przekroczy punkt pomiaru DRS. Nagłe hamowanie Verstappena zostało uznane za nieodpowiedzialne i stąd zakwalifikowane jako główna przyczyna zdarzenia.

Kara 10 sekund nie wpływa na rezultaty Grand Prix Arabii Saudyjskiej - Verstappen utrzymał w nich drugie miejsce a finałowy weekend w Abu Zabi rozpocznie z równym dorobkiem punktowym jak Hamilton.

Holender otrzymał jednak dodatkowo dwa punkty karne. Obecnie ma ich już siedem.