AlphaTauri i Alpine ujawniły daty prezentacji nowych bolidów

Zespół z Faenzy zaprezentuje AT03 w walentynki, a Alpine pokaże A522 tydzień później.
26.01.2217:11
Maciej Wróbel
1014wyświetlenia
Embed from Getty Images

AlphaTauri i Alpine to kolejne zespoły, które zdecydowały się na ujawnienie dat prezentacji swoich najnowszych konstrukcji.

Stajnia z Faenzy ujawniła za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż jej najnowszy samochód oznaczony symbolem AT03 zostanie zaprezentowany w poniedziałek 14 lutego. Zespół nie podał jednak więcej szczegółów odnośnie prezentacji. AlphaTauri jest jednocześnie piątą po McLarenie, Astonie Martinie, Mercedesie i Ferrari ekipą, jaka potwierdziła datę odsłonięcia nowego bolidu.

AlphaTauri zakończyło ubiegłoroczną kampanię na szóstym miejscu, czym wyrównało najlepsze osiągnięcie zespołu od czasu jego przejęcia przez koncern Red Bulla. Ta sztuka udawała się wcześniej, jeszcze pod nazwą Toro Rosso, dwukrotnie - w 2008 i 2019 roku. Skład zespołu tworzyli doświadczony Pierre Gasly oraz debiutujący w F1 Yuki Tsunoda, którzy pozostaną kierowcami AlphaTauri także w sezonie 2022.

Gasly był w ubiegłym roku jednym z najszybszych kierowców środka stawki i regularnie włączał się do walki o solidne zdobycze punktowe z kierowcami wyżej notowanych Ferrari czy McLarena, a najlepszym jego wynikiem było trzecie miejsce w chaotycznym Grand Prix Azerbejdżanu. Tsunoda natomiast spędził sezon niejako w cieniu starszego kolegi, popełniając wiele kosztownych błędów, jednak był w stanie zwieńczyć rok świetnym występem w Abu Zabi, gdzie finiszował tuż za podium, na czwartej pozycji.

Pomimo wejścia w życie nowych przepisów, które w założeniu mają zapewnić bardziej wyrównane ściganie, szef AlphaTauri, Franz Tost, pozostaje ostrożny co do szans jego ekipy w nowej erze. To bardziej podróż w nieznane, ponieważ wszystko jest zupełnie nowe - powiedział Austriak pod koniec ubiegłego roku. Nie jesteśmy się w stanie z nikim porównać. Ufam naszym inżynierom, ponieważ zbudowali oni dwa świetne samochody. AT01 było dobrym samochodem, a bolid z 2021 był kolejnym krokiem naprzód.

Dlaczego mieliby oni nie uczynić AT03 bardzo konkurencyjnym, nawet jeśli jest to zupełnie nowy samochód? Oczywiście od strony technologicznej jest również wiele różnych filozofii. Mam po prostu nadzieję, że podążamy we właściwym kierunku. Nie wiem, w którym miejscu skończymy. Wierzę jednak w nasz zespół, ekipa aerodynamiczna wykonuje świetną robote i idą oni właściwą drogą.

Wkrótce po komunikacie AlphaTauri swoje plany ogłosił najbliższy rywal włoskiej ekipy z ostatniego sezonu - Alpine. Stajnia z Enstone, której barwy nadal reprezentować będą Fernando Alonso i Esteban Ocon, zaprezentuje bolid A522 dokładnie tydzień po ekipie z Faenzy - 21 lutego. Francuski zespół ogłosił datę prezentacji na swoim profilu na Twitterze, okraszając komunikat krótkim filmikiem.

W swoim pierwszym sezonie pod nową identyfikacją, Alpine zaprezentowało mocno nierówną formę. Po niezbyt udanym początku sezonu stajnia z Enstone złapała wiatr w żagle w połowie kampanii, czego efektem było sensacyjne zwycięstwo Estebana Ocona na Węgrzech czy trzecie miejsce Fernando Alonso w Katarze. Ocon był również o krok od podium w Arabii Saudyjskiej. Te wszystkie rezultaty znacząco pomogły Alpine w odniesieniu ostatecznego zwycięstwa nad AlphaTauri w walce o piąte miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

LogoBolid/silnikDataGodzina (PL)Miejsce/Uwagi
Aston Martin AMR22
(Mercedes)
10.02.2022Gaydon,
Anglia
McLaren MCL36
(Mercedes)
11.02.2022Woking,
Anglia
AlphaTauri AT03
(Red Bull)
14.02.2022
Ferrari
(Ferrari)
17.02.2022
Mercedes W13
(Mercedes)
18.02.2022Silverstone,
Anglia
Alpine A522
(Renault)
21.02.2022
Red Bull RB18
(Red Bull)
Williams FW44
(Mercedes)
Alfa Romeo C40
(Ferrari)
Haas VF-22
(Ferrari)