Williams ukarany grzywną za naruszenie przepisów finansowych

Zespół spóźnił się z dostarczeniem FIA zeznania za 2021 rok.
07.06.2218:42
Nataniel Piórkowski
770wyświetlenia
Embed from Getty Images

Williams został pierwszym zespołem Formuły 1, który dopuścił się naruszenia przepisów budżetowych.

Team z Grove został ukarany grzywną za złamanie procedury związanej z dostarczeniem zestawień finansowych za okres do 31 grudnia poprzedniego roku.

Od ubiegłego sezonu w sporcie obowiązują ścisłe ograniczenia budżetowe. W tym roku każdy z zespołów może wydać nie więcej jak 140 milionów dolarów na podstawową aktywność związaną z rywalizacją oraz prowadzeniem programów rozwojowych. W 2021 poziom ten określono na 145 milionów dolarów.

Zgodnie z regulacjami roczne sprawozdania zespołów muszą zostać dostarczone FIA nie później niż do 31 marca. Williams przekroczył ten termin, co doprowadziło do nałożenia na ekipę grzywny finansowej w wysokości 25 tysięcy dolarów. Team został także obciążony kosztami postępowania administracyjnego.

W dniu 12 kwietnia 2022 roku, administracja do spraw limitów budżetowych powiadomiła Williamsa o naruszeniu proceduralnym. 15 kwietnia Williams przekazał odpowiedź, w której przyznał, iż dopuścił się naruszenia proceduralnego i przedstawił działania zaradcze - czytamy w komunikacie.

W ramach środków zaradczych Williams zobowiązał się dostarczyć zaległe dokumenty do godziny 19:00 czasu środkowoeuropejskiego dnia 31 maja.

Administracja do spraw limitów budżetowych podkreśliła, że Williams wykazał się otwartością i dążył do polubownego zakończenia sprawy: Zespół w pełni współpracował, dążąc do wypełnienia regulaminowego obowiązku - zaznaczono w oświadczeniu organu zarządzającego.