Gasly otrzymał surową karę za spowolnienie Sainza i Verstappena

Francuz stracił czwarte miejsce z czasówki i rozpocznie wyścig z dziesiątego pola.
03.06.2320:06
Nataniel Piórkowski
2343wyświetlenia
Embed from Getty Images

Pierre Gasly został ukarany cofnięciem o sześć pozycji na starcie wyścigu w Hiszpanii za spowolnienie rywali podczas kwalifikacji.

Kierowca Alpine wykręcił czwarty rezultat Q3, ale niedługo po tym udał się na rozmowę z sędziami, aby złożyć wyjaśnienia w sprawie domniemanego przeszkodzenia w jeździe dwóm rywalom: Carlosowi Sainzowi i Maxowi Verstappenowi.

W komunikacie po spotkaniu oficjele organu zarządzającego stwierdzili: Zespół nie przekazał odpowiedniego ostrzeżenia kierowcy samochodu numer 10 o zbliżającym się bolidzie numer 1, zwracając jedynie uwagę na to, że rywale z tyłu są na wolnych okrążeniach.

W odniesieniu do sytuacji z Sainzem, sędziowie orzekli: Kierowca bolidu numer 10 stwierdził, że był świadomy tego, że drugie Ferrari (bolid 55) znajdowało się za nim, ale czuł, że nie może nic zrobić, by uniknąć utrudnienia mu jazdy z powodu zbyt wysokiej różnicy w prędkości i niewielkiego dystansu, jaki dzielił oba samochody. Zdaniem sędziów kierowca mógł jednak przesunąć się bardziej w prawo na wyjeździe z trzynastego zakrętu.

Mając na uwadze materiały dowodowe w postaci zapisów z kamer i danych telemetrycznych, sędziowie nałożyli na Gasly'ego dwie kary cofnięcia o trzy pozycje na starcie wyścigu. W efekcie reprezentant Alpine ustawi w niedzielę swój bolid na dziesiątym polu.