Bottas wykluczony z wyników kwalifikacji

W bolidzie Fina nie udało się pobrać próbki paliwa.
08.07.2321:10
Łukasz Godula
1038wyświetlenia
Embed from Getty Images

Valtteri Bottas został wykluczony z wyników kwalifikacji do Grand Prix Wielkiej Brytanii. Alfa Romeo nie była w stanie zapewnić odpowiedniej próbki paliwa do badania.

Kara wykluczenia jest typowym wynikiem takiego przewinienia. Ostatnim ukaranym zawodnikiem był Alex Albon w zeszłorocznym GP Australii. Bottas zatrzymał się na torze w Q1 donosząc przez radio o braku mocy. Jego wynik był wystarczający do przejścia do Q2, w którym jednak nie przejechał ani jednego kółka.

Po kwalifikacjach FIA odkryła, że zespół nie jest w stanie zapewnić obowiązkowego litra paliwa, który przeznaczany jest do testów. Gdy samochody zatrzymują się na torze w kwalifikacjach FIA dodatkowo oblicza ile paliwa zostałoby zużyte na powrót do pitlane, gdyż samochody są zobligowane do powrotu o własnych siłach.

Delegat techniczny FIA, Jo Bauer stwierdził: Po sesji kwalifikacyjnej sprawdzono, czy w samochodzie da się pobrać próbkę 1 litra oraz ilość, która byłaby potrzebna do powrotu do pitlane. Okazało się, że udało się pobrać jedynie 0,09 litra paliwa. Za to obliczono, że konieczne byłoby pobranie 2,39 litra, przez co skierowano sprawę do sędziów.

Sędziowie orzekli, iż nie dostrzegli żadnych okoliczności łagodzących, które usprawiedliwiałyby brak możliwości pobrania próbki.

Kierowca Alfy Romeo może w takim razie rozpocząć wyścig z końca stawki. Dzięki temu po jednej pozzycji zyskają Perez, Tsunoda, Zhou, de Vries oraz Magnussen.