Wszystkie zespoły F1 otrzymały certyfikaty finansowe za sezon 2022

FIA ogłosiła wyniki kontroli sprawozdań budżetowych za poprzedni rok.
05.09.2312:54
Nataniel Piórkowski
1559wyświetlenia
Embed from Getty Images

Wszystkie zespoły Formuły 1 otrzymały certyfikaty zgodności z regulaminem finansowym za sezon 2022 - poinformowała we wtorek FIA.

W drugim sezonie obowiązywania limitów budżetowych, każda ekipa mogła wydać tylko 140 milionów dolarów. Była to kwota bazowa, zapisana we wstępnej wersji przepisów finansowych.

W związku ze znalezieniem się w kalendarzu 22. wyścigu, limit został podniesiony o 1,2 miliona dolarów. Dodatkową indeksację wprowadzona w związku z gwałtownie rosnącą globalną inflacją. Ostatecznie więc limit na sezon 2022 zamknął się w około 145,5 milionach dolarów.

Specjalny panel FIA do spraw limitu wydatków dokonał oceny sprawozdań dziesięciu zespołów i stwierdził, iż w żadnym przypadku nie doszło do przekroczenia maksymalnego poziomu budżetu.

Należy zaznaczyć, że już w lipcu organ zarządzający opublikował komunikat, w którym dementował plotki o tym, jakoby dwa zespoły naruszyły przepisy finansowe.

Przed rokiem wnioski z kontroli zostały zaprezentowane w październiku. Wtedy to okazało się, że Red Bull przekroczył dopuszczalną granicę wydatków o 432 tysiące funtów. Zespół został za to ukarany grzywną i redukcją alokacji czasu na rozwój aerodynamiki. Stwierdzono także dwa przypadki naruszeń proceduralnych - dopuściły się ich Williams oraz Aston Martin.