GPToday.net: Gazprom rozważa zaangażowanie w Formułę 1

Uważa się, że rosyjski gigant jest zainteresowany współpracą z Renault lub Toro Rosso.
05.12.1922:29
Mateusz Szymkiewicz
1404wyświetlenia
Embed from Getty Images

Źródła GPToday.net podają, że Gazprom poważnie rozważa zaangażowanie w Formułę 1 jako tytularny sponsor zespołu oraz wyścigów.

Gazprom jest największą spółką naftową w Rosji, a także największym na świecie producentem gazu. Po raz ostatni koncern był zaangażowany w Formułę 1 w latach 2002-2003, kiedy to wspierał ekipę Minardi.

Według informacji GPToday.net, Gazprom miał ponownie uznać F1 za atrakcyjną platformę do promocji w związku ze staraniami serii, która chce zredukować emisję dwutlenku węgla, a także wprowadzić biopaliwa.

Uważa się, że rosyjski koncern jest szczególnie zainteresowany współpracą z Renault lub Toro Rosso, które od przyszłego roku będzie konkurować pod nazwą Alpha Tauri. Partnerstwo z włoską ekipą może być o tyle prawdopodobne, ponieważ jej kierowcą w 2020 roku będzie jedyny Rosjanin w stawce Formuły 1 - Daniił Kwiat. Inną mniej realistyczną opcją ma być Williams, który posiada już tytularnego partnera, czyli firmę ROKiT.

GPToday.net podaje, że Gazprom jest gotowy zawrzeć czteroletnią umowę, która będzie warta 35 milionów euro za sezon. Dodatkowo koncern chce pełnić funkcję tytularnego sponsora wybranych wyścigów, tak jak to robi obecnie producent piwa Heineken. Niemal na pewno na wsparcie Gazpromu mogłoby liczyć Grand Prix Rosji w Soczi, natomiast pozostałe lokalizacje zostałyby wybrane ze względu na atrakcyjność rynku.

Według źródła publikacji, Gazprom uzależnia swe zaangażowanie w Formułę 1 od powodzenia budowy drugiego gazociągu Nord Stream.