Renault potwierdza utrzymanie fabrycznego zespołu w Formule 1

Francuski producent jest zachęcony perspektywą rywalizacji przy ograniczonych budżetach.
29.05.2010:59
Mateusz Szymkiewicz
2068wyświetlenia
Embed from Getty Images

Renault oficjalnie potwierdziło pozostanie w Formule 1 z fabrycznym zespołem po sezonie 2020.

Przyszłość ekipy była przedmiotem spekulacji od wielu miesięcy, ze względu na niezrealizowanie planu wdrożonego po powrocie do F1 w 2016 roku. Francuski producent będzie pozbawiony klienckich zespołów od sezonu 2021, wkrótce utraci Daniela Ricciardo na rzecz McLarena, natomiast cały koncern ucierpiał finansowo na kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa.

Prezes Renault-Nissan - Clotilde Delbos, potwierdziła jednak, że francuski producent utrzyma swój fabryczny zespół w Formule 1, mimo wdrożenia programu restrukturyzacji. Na decyzję producenta miał wpłynąć komunikat z tego tygodnia, w którym potwierdzono limity budżetowe od 2021 roku.

Początkowo górna granica wydatków miała wynosić 175 milionów dolarów, lecz ostatecznie maksymalny pułap w sezonie 2021 został ustalony na poziomie 145 milionów. W kolejnych dwóch latach wydatki mają spaść o dziesięć milionów dolarów.

Możemy potwierdzić, że zamierzamy pozostać w Formule 1 - powiedziała Clotilde Delbos. Zachęciły nas nowe regulacje oraz przepis dotyczący limitu wydatków. Nasza inwestycja jest na dużo niższym poziomie niż u rywali, którzy wydają mnóstwo pieniędzy. Jesteśmy w Formule 1 i pozostaniemy w niej.

Restrukturyzacja w koncernie Renault obejmie w głównej mierze fabryki samochodów. Pracę ma stracić niemal 15 tysięcy osób, z czego około 4600 w samej Francji. Decyzja ta jest następstwem warunków postawionych przez rząd, który zgodził się udzielić Renault pożyczki na poziomie kilku miliardów euro.