McLaren wycofuje się z apelacji w sprawie Racing Point

Zespoły Ferrari i Renault podtrzymują natomiast swoje stanowisko.
12.08.2011:44
Maciej Wróbel
2431wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zespół McLarena zdecydował się wycofać z apelacji w sprawie wyroku dla Racing Point za używanie spornych wlotów chłodzenia hamulców.

W ubiegły piątek FIA zdecydowała o nałożeniu kary na Racing Point za używanie wlotów chłodzenia hamulców wzorowanych na projekcie użytym w Mercedesie W10 z sezonu 2019. Stajni z Silverstone odjęto piętnaście punktów z klasyfikacji konstruktorów, jak również nałożono grzywnę w wysokości 400 tysięcy euro.

Z powodu złożoności sprawy, zamiast standardowej jednej godziny, zespoły otrzymały całą dobę na złożenie ewentualnej apelacji od wyroku. Apelację złożyło pięć zespołów, które następnie otrzymały kolejne 96 godzin na potwierdzenie dalszego udziału w sprawie bądź wycofania się. Czas minął w środę o godzinie 9:30 czasu zachodnioeuropejskiego.

Ferrari i Renault potwierdziły chęć dalszego udziału, natomiast Williams ujawnił w rozmowie z Motorsport.com, że zamierza w środę rano wydać w tej sprawie stosowny komunikat. Racing Point, które chcąc dowieść swojej niewinności, również złożyło apelację od wyroku, na razie nie wydało żadnego oświadczenia.

Oficjalny komunikat w tej sprawie wydał natomiast McLaren, który zdecydował się wycofać z aktywnego udziału w sprawie apelacji. Zespół zaznaczył, że z zadowoleniem przyjął obietnicę wyjaśnienia przez FIA kwestii kopiowania złożoną na Silverstone przez dyrektora technicznego ds. bolidów jednomiejscowych w FIA - Nikolasa Tombazisa.

Oświadczenie McLarena przekazane Motorsport.com brzmi: McLaren Racing zdecydował się nie odwoływać od decyzji stewardów FIA w związku z protestami Renault w sprawie Racing Point. Zespół z zadowoleniem przyjmuje decyzje i ustalenia zespołu sędziów w tym przypadku i co ważne, FIA zademonstrowała, że wszelkie naruszenia przepisów będą badane i karane.

Co więcej, McLaren Racing jest zadowolony, że FIA dalej będzie wyjaśniać regulacje sportowe i techniczne, aby chronić Formułę 1 jako sport, w którym zespoły są jasno zdefiniowane jako konstruktorzy i zapobiegnie ewentualności wystąpienia w Mistrzostwach Świata Formuły 1 konstrukcji, które w rzeczywistości są kopiami samochodów innych uczestników.

Biorąc pod uwagę powyższe i szerokie spojrzenie na wszystkie czynniki, McLaren Racing nie będzie dalej odwoływać się w tej sprawie. Dodatkowo McLaren Racing szanuje decyzje Ferrari i Renault dotyczące realizacji ich odwołań i będzie z zainteresowaniem przyglądać się postępowaniu.

We wtorkowy wieczór Renault potwierdziło swój dalszy udział w apelacji ws. Racing Point. Potwierdziliśmy swój zamiar odwołania się od decyzji sędziów w sprawie wlotów chłodzenia hamulców Racing Point. W międzyczasie zamierzamy nadal intensywnie współpracować z FIA i wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby opracować i wdrożyć jasne i możliwe do wyegzekwowania ramy regulacyjne, które zapewnią, że wszystkie zespoły uczestniczące w sezonie 2021 samodzielnie opracują swoją oryginalną koncepcję aerodynamiczną - możemy przeczytać w oświadczeniu stajni z Enstone.