FIA: Decyzja o zamrożeniu rozwoju silników pokazuje jedność F1

Komisja F1 wyznaczyła także pięć celów dla nowej generacji jednostek napędowych.
11.02.2118:00
Nataniel Piórkowski
593wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA potwierdziła decyzję o zamrożeniu rozwoju jednostek napędowych przed startem sezonu 2022, podjętą podczas czwartkowego posiedzenia Komisji F1.

Organ zarządzający opisał rozstrzygnięcie debaty jako znaczący krok dla sportu, który odzwierciedla jedność i ducha współpracy, pomiędzy FIA, Formułą 1 a zespołami.

Dodatkowo powołano także specjalną grupę roboczą, w celu przygotowania nowych przepisów dotyczących jednostek napędowych, które zaczną obowiązywać od 2025 roku.

W skład grupy wejdą obecni producenci silników, dostawcy paliwa jak i podmioty wyrażające zainteresowanie zaangażowaniem się w sport.

Wyznaczono pięć celów dla nowej generacji zespołów napędowych Formuły 1. Pierwszym z nich jest zastosowanie zrównoważonej technologii, która będzie odpowiadała wysiłkom producentów.

Silniki mają być napędzane w pełni zrównoważonymi paliwami, być mniej kosztowne w produkcji oraz serwisie a także wzbudzać zainteresowanie nowych producentów. Ostatnim punktem jest zapewnienie stworzenia projektu, który określono mianem mocnego i emocjonującego.

Jak zaznacza FIA, redukcja kosztów oraz osiągnięcie pełnej neutralności węglowej to kluczowe cele nowego projektu.

Zamrożenie rozwoju silników przed sezonem 2022 pozostawia zespołom możliwość dopracowania obecnych projektów na przestrzeni tegorocznej kampanii.

Decyzja ta satysfakcjonuje szczególnie Red Bulla i AlphaTauri, które będą mogły przystąpić do prac nad finalizacją umowy o przejęciu praw do jednostki napędowej Hondy.