Tost: Tsunoda musi wziąć się w garść

Austriak wierzy jednocześnie w ustabilizowanie formy przez swojego podopiecznego.
03.03.2310:05
Jakub Ziółkowski
431wyświetlenia
Embed from Getty Images

Szef AlphaTauri, Franz Tost, uważa, że Yuki Tsunoda musi wziąć się w garść w swoim trzecim sezonie w Formule 1.

Po odejściu Pierre'a Gasly'ego do Alpine, zespół AlphaTauri zdecydował się na angaż Nycka de Vriesa. Mimo iż Holender wystartuje w niedzielę do swojego drugiego Grand Prix, de Vries jest starszy i bardziej doświadczony w innych kategoriach niż Tsunoda. Zdaniem Tosta, mistrz świata Formuły E, a także mistrz Formuły 2 z sezonu 2019 powinien od razu odnaleźć się w nowej pozycji.

Tymczasem trzeci sezon Tsunody oznacza coraz większe narażenie na krytykę w przypadku braku tempa lub popełnianych błędów. Japończyk musi również liczyć się z narastającą presją ze strony kierowców akademii Red Bulla. Z tych powodów Franz Tost uważa, iż Tsunoda powinien osiągnąć wyższy poziom jazdy.

Yuki jest bardzo utalentowanym kierowcą. Powinien wykorzystać swój talent, swój agresywny styl jazdy, żeby przyspieszyć, a także, żeby się nie rozbijać - powiedział zapytany o oczekiwania wobec Tsunody Tost.

Musi on po prostu wziąć się w garść. To jego trzeci sezon — wierzę, że wykorzystał poprzednie dwa na zdobycie doświadczenia. Należy oczywiście wciąż pamiętać, iż jest bardzo młody. Yuki wytrwale pracował zimą, szczególnie nad swoją formą siłową. Oczekuję, iż obaj kierowcy będą mieli dobre tempo, a Yuki dodatkowo nie będzie się rozbijał - zażartował Tost.

Austriak przyznał również, iż Tsunoda musi popracować nad swoim opanowaniem za kółkiem. Japończyk słynie ze swoich emocjonalnych komunikatów radiowych.

Yuki zaczął swoją karierę w bardzo młodym wieku. Jeżeli coś mu nie pasowało, był z tym bardzo szczery. Dałem mu znać, że to nie jest dobre zachowanie, gdyż wpływa na koncentrację podczas jazdy. Krzyki i wyzwiska przez radio nikomu nie pomogą, a swoje ewentualne komentarze można też przekazać po powrocie do garażu. Za kierownicą, kierowca musi być skoncentrowany na jeździe i mam nadzieję, że Yuki zda sobie z tego sprawę - dodał szef zespołu AlphaTauri.

Wielu ekspertów uważa, że trzeci sezon Tsunody będzie kluczowy dla jego przyszłości w Formule 1. Tost skomentował te doniesienia. Nie nazwałbym tego sezonem kluczowym, ale z pewnością Yuki musi pokazać dobre tempo. Jeżeli wykaże się w pełni swoim talentem, jestem pewien, że będzie dowoził dobre wyniki - powiedział Tost, komentując jednocześnie spekulacje na temat hierarchii w zespole.

Nie mamy kierowcy numer jeden, ani kierowcy numer dwa. Obaj będą traktowani równo. Z technicznej strony trudno to na razie określić. Yuki ma więcej doświadczenia w Formule 1, a Nyck w innych kategoriach. Mam przede wszystkim nadzieję, że będą ze sobą blisko współpracować - zakończył lider AlphaTauri.