FIA zaakceptowała zgłoszenie Andrettiego od sezonu 2025

Amerykański zespół musi teraz otrzymać akceptację właściciela praw komercyjnych F1.
02.10.2318:04
Mateusz Szymkiewicz
2515wyświetlenia
Embed from Getty Images

Międzynarodowa Federacja Samochodowa zaakceptowała zgłoszenie Andretti Global, przybliżając zespół do debiutu w Formule 1 od sezonu 2025.

Na początku roku FIA ogłosiła nabór na jedenastą ekipę, do którego przystąpiły m.in. Hitech czy Rodin Carlin. Mimo to od początku faworytem do otrzymania zielonego światła było Andretti, które dysponuje wsparciem General Motors, a także jest obecne w dwóch innych mistrzostwach pod patronatem Federacji.

Jak potwierdzono w oficjalnym oświadczeniu wystosowanym w poniedziałkowe popołudnie, Andretti otrzymało od FIA oficjalną zgodę na rywalizację w Formule 1 w sezonach 2025-2026. Aktualnie zgłoszenie Michaela Andrettiego musi jeszcze uzyskać zgodę Formula One Managment, które sprzeciwia się rozszerzeniu stawki do jedenastu uczestników.

Zrozumiałe, iż amerykańska ekipa mając zielone światło do rywalizacji na torach Grand Prix przystąpi pod nazwą Andretti-Cadillac. Z kolei partnerem technologicznym oraz dostawcą jednostek napędowych ma zostać Renault. Zespół rzekomo posiada już list intencyjny z francuskim gigantem, co może przybliżyć go do debiutu w Formule 1 już od sezonu 2025.

FIA bardzo jasno określiła rygorystyczne kryteria od samego początku procedury naboru - powiedział Mohammed bin Sulayem, prezes Federacji. Naszym celem po wnikliwej analizie na etapie składania wniosków, było zatwierdzenie jedynie potencjalnych zgłoszeń, które spełniały ustalone kryteria i ilustrowały, że wniosą wartość dodaną do sportu. FIA jest zobowiązana do zatwierdzania wniosków spełniających wymagania i zastosowaliśmy się do tej procedury, uznając, że aplikacja Andretti Formula Racing LLC przejdzie do finałowego etapu.

FIA działa zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi rozwoju sportów motorowych. Andretti Formula Racing LLC jako jedyny podmiot spełnił ustalone kryteria selekcji we wszystkich istotnych aspektach. Gratuluję Michaelowi Andrettiemu i jego zespołowi. Chcę także podziękować wszystkim przyszłym zespołom za zainteresowanie i udział.

Do komunikatu FIA bardzo krótko odniosły się władze Formuły 1: Odnotowujemy komunikaty FIA dotyczące pierwszej i drugiej fazy procesu naboru. Teraz przeprowadzimy własną ocenę zasadności wniosku.