Ford nie jest zainteresowany powrotem do Formuły 1

Dave Pericak nie uważa, by rywalizacja w serii Grand Prix miał pomóc w realizacji celów koncernu.
08.04.1706:01
Nataniel Piórkowski
815wyświetlenia


Ford nie jest zainteresowany powrotem do Formuły 1. Reprezentant amerykańskiego giganta motoryzacyjnego nie pojawił się na niedawnym spotkaniu w Paryżu, w trakcie którego zainaugurowano rozmowy na temat formuły silników obowiązujących w serii Grand Prix po sezonie 2020.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele kilku firm, które nie są obecnie zaangażowane w rywalizację w sporcie - między innymi Volkswagen i Alfa Romeo. Dyrektor Ford Performance - Dave Pericak podkreślił jednak, iż jego firma nie ma w planach ponownie angażować się w Formułę 1.

W latach '60 Ford dominował w sporcie ze zbudowaną wspólnie z Cosworthem jednostką DFV, która zapewniała zespołom mistrzowskie korony aż do sezonu 1982. Po raz ostatni amerykański koncern przyczynił się do zdobycia tytułu dla najlepszego kierowcy w 1994 roku, napędzając Benettona B194 Michaela Schumachera. Z kolei ostatnie zwycięstwo odniósł w sezonie 2003 z ekipą Eddiego Jordana.

W czerwcu 1999 roku amerykański koncern kupił ekipę Stewart Grand Prix i wykorzystując jedną ze swoich marek z segmentu premium utworzył stajnię Jaguar Racing. Nieudany program został wygaszony po sezonie 2004, a Ford sprzedał team Red Bullowi za jednego dolara (wymogiem producenta było jedynie, aby w ciągu trzech lat nowy właściciel zainwestował w ekipę 400 milionów USD).

Zdecydowanie Formuła 1 nie ma przełożenia na realizację naszych celów - powiedział Pericak. Jest od nich zbyt odległa. Jest ekscytująca i fajna, ale na pewno nie jest czymś, co możemy zastosować w bezpośredni sposób, bądź przynajmniej w sposób bardzo użyteczny, do tego, czym na co dzień zajmujemy się w Fordzie. Nie widzę naszej firmy powracającej do F1 - dodał.

KOMENTARZE

1
Masio
10.04.2017 01:05
Przy obecnych regulacjach silnikowych, nikt nie będzie chciał wrócić, ani nikt nowy nie będzie chciał dołączyć.