Wolff: Oświadczenie Piastriego nie było zbyt rozsądne

Także Horner uważa, że lojalność powinna być jednym z filarów programów juniorskich.
28.08.2212:05
Nataniel Piórkowski
1333wyświetlenia


Szef Mercedesa - Toto Wolff nie uważa, aby niedawne oświadczenie wydane przez Oscara Piastriego za pośrednictwem mediów społecznościowych było najbardziej rozsądnym posunięciem.

Niedługo po tym, jak Alpine poinformowało o zapewnieniu Piastriemu wyścigowego fotela na sezon 2023, ten opublikował na Twitterze krótki komunikat, w którym podkreślił, że w przyszłym roku nie będzie kierowcą francuskiego teamu.

Postawa młodego Australijczyka nie została pozytywnie odebrana w padoku F1, tym bardziej, że 21-latek otrzymał od Renault duże wsparcie na etapie juniorskiej kariery.

Zapytany o przemyślenia związane z sytuacją na rynku kierowców, szef działu sportów motorowych Mercedesa - Toto Wolff, przyznał: Mam większe problemy niż siedzenie na balkonie niczym w Muppetach i oglądanie, jak całe widowisko rozgrywa się na moich oczach.

Moim zdaniem bardzo ważne jest, aby szanować programy juniorskie. Myślę, że niektórzy chłopcy powinni uważać na to, co piszą na Twitterze i na to, co mówią o międzynarodowych organizacjach. Nie mam jednak wglądu w ich umowy.

Wierzę w karmę, wierzę w uczciwość. Nie jestem jednak tutaj po to, aby wydawać swoje osądy, bo jak już podkreśliłem, nie znam sytuacji prawnej - zaznaczył Austriak.

Szef Red Bull Racing - Christian Horner, który przez lata współpracował z wieloma młodymi zawodnikami, także zaakcentował znaczenie lojalności.

Nie rozumiem tego do końca, bo z prawnego punktu widzenia taka sytuacja nie powinna mieć nigdy miejsca. Sądzę, że jeśli Renault i Alpine zainwestowali w jego juniorską karierę, to jednocześnie zainwestowali w przyszłość. W takich sytuacjach pojawia się element lojalności, który należy uszanować.

Nie wiem, jak skonstruowane są ich umowy. Nie wiem, co tam się dzieje. Ale moim zdaniem, jeśli Piastri w ogóle był w stanie pomyśleć, że nie będzie musiał ścigać się dla Alpine w przyszłym roku, to coś ewidentnie poszło tam nie tak.

Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona. Oscar to kolejny wielki młody talent. Jeździł dla Ardena w F4 i Formule Renault, więc znam go całkiem dobrze. Jest świetnym kierowcą, który powinien być w stawce Formuły 1. Prawdopodobnie jednak wokół jego debiutu powstało zbyt wiele bałaganu.

Dyrektor Alpine - Otmar Szafnauer, dał jasno do zrozumienia, że jego ekipa dokona wkrótce przeglądu warunków juniorskiego programu. Na pewno trzeba z tego wyciągnąć wnioski. Musimy spojrzeć wstecz i dobrze wszystko przeanalizować. Jeśli okaże się, że są rzeczy, które można było zrobić lepiej, to jestem przekonany, że dokonamy tego konstruując nasze przyszłe porozumienia.