Film o F1 produkcji Apple w kinach w czerwcu 2025

Współproductentem projektu jest Lewis Hamilton
18.06.2413:25
Jakub Ziółkowski
914wyświetlenia
Embed from Getty Images

Film o tematyce Formuły 1 produkowany przez Apple w końcu otrzymał datę premiery. Opóźniony projekt zawita w kinach na całym świecie w czerwcu 2025 roku.

Film, który jest reżyserowany przez twórcę filmu "Top Gun: Maverick" oraz produkowany przez Jerry'ego Bruckheimera, miał początkowo trafić do kin tym roku. Strajk aktorów w Hollywood spowodował jednak opóźnienia w produkcji. Film, który wciąż nie ma tytułu, będzie dostępny na rynkach międzynarodowych 25 czerwca 2025 roku, a dwa dni później, 27 czerwca, zostanie wydany w Ameryce Północnej.

W komunikacie prasowym F1 ogłaszającym daty premiery filmu czytamy: Globalna premiera kinowa obejmie także kina IMAX. Kryształowo czyste obrazy, połączone z dostosowaną geometrią sal kinowych IMAX i potężnym dźwiękiem cyfrowym, stworzą unikalne środowisko, które sprawi, że widzowie poczują się, jakby grali w filmie.

W filmie gra Brad Pitt, występujący jako były kierowca F1, który powraca do akcji w mistrzostwach, aby ścigać się dla fikcyjnego zespołu APXGP razem z debiutującym kierowcą granym przez Damsona Idrisa. Siedmiokrotny mistrz świata F1 Lewis Hamilton jest producentem projektu. Kierowca Mercedesa jest również zaangażowany w pisanie scenariusza filmu.

Podczas Grand Prix Las Vegas 2023 Hamilton ujawnił, że zeszłoroczny strajk — ogłoszony przez SAG-AFTRA (Amerykańska Federacja Artystów Telewizyjnych i Radiowych) w odpowiedzi na szereg problemów, w tym wykorzystanie technologii AI przez studia filmowe zamiast prawdziwych aktorów — spowodował rezygnację z kręcenia kluczowych scen podczas tamtego weekendu.

Gdyby nie było strajku, kręcilibyśmy naprawdę fajną scenę w ten weekend - powiedział Hamilton w Las Vegas. Będziemy kontynuować filmowanie w przyszłym roku, więc zobaczycie aktorów częściej - mówił siedmiokrotny mistrz świata.

Mamy już świetne ujęcia z kaskaderami, którzy wykonali świetną pracę, co wszyscy kierowcy F1 mogli zobaczyć w Austin [2023]. Będziemy kontynuować ten projekt, który idzie świetnie. Może on kosztować trochę więcej, ale jestem pewien, że film produkcji Jerry'ego będzie hitem. Hamilton wyjaśnił również, że filmowanie miało miejsce podczas pewnych rund F1 w 2023 roku w czasie strajku tylko z udziałem "ekipy kaskaderskiej", a nacisk kładziono na zbieranie ujęć, wydarzeń i atmosfery na tych samych wyścigach.

Prace nad projektem trwają w ostatnich tygodniach z wykorzystaniem samochodu Formuły 2, który Mercedes przerobił na barwy APXGP. W komunikacie prasowym F1 stwierdzono, że produkcja filmu będzie kontynuowana na tegorocznym GP Wielkiej Brytanii i kilku innych wyścigach, a zakończy się na kończącym sezon GP Abu Dhabi w grudniu. Sugerowano, że inne wyścigi, na których będzie kręcony film w pozostałej części sezonu, to weekendy na Węgrzech, Belgii, Meksyku i w Las Vegas, a materiał kręcono również podczas rundy w Japonii w kwietniu.

Pojawiło się również nowe zainteresowanie końcowym budżetem filmu, z doniesieniami, że wzrosło ono do ponad 300 milionów dolarów, co czyniłoby go jednym z najdroższych w historii. Część tych pogłosek wynikała z przerwy w filmowaniu spowodowanej strajkiem SAG-AFTRA, ponieważ ujęcia zarejestrowane na wydarzeniach F1 w 2023 roku zawierały projekty samochodów, barwy i logotypy sponsorów, które już nie pasują do tych z obecnego sezonu.